Predstavljanje knjige Višnje Starešine „Hrvati pod KOS-ovim krilom: Završni račun Haaškog suda“ održano je u četvrtak 15. veljače u Dvorani sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu. Knjigu su brojnoj okupljenoj publici predstavili rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i autorica, a predstavljanju je nazočio i sisački biskup Vlado Košić.
„Hrvati pod KOS-ovim krilom: Završni račun Haaškog suda” je svojevrsni vodič kroz manipulacije i falsifikate pred Haaškim sudom, kroz politički motivirane optužnice, montirane procese i mnogo nepravednih presuda. Analizirajući transkripte sa suđenja, presude, sjećanja izravnih sudionika procesa i drugu relevantnu literaturu, autorica prikazuje Haaški sud kao arenu za djelovanje obavještajnih službi, koje su preko njega vodile rat poslije rata.
Govoreći o ovom djelu prof. dr. sc. Željko Tanjić je istaknuo kako je ova knjiga književni i publicistički događaj 2017./2018. godine. „Ona izaziva pažnju čitalačke publike unatoč činjenici da ‘mainstream’ mediji o njoj šute ili jako malo govore. Ali ipak, dvorane na predstavljanjima su bile pune i knjiga se jako traži… U Hrvatskoj postoji nekoliko stvarnosti, jedna od njih je medijska stvarnost koja često uopće ne odražava ono što ljudi misle, govore, što ih zanima i što osjećaju. Upravo je to slučaj i s ovom knjigom, a to je i njezina posebna važnost“, istaknuo je Tanjić.
U nastavu Tanjić je rekao kako je knjiga napisana iz pera novinarke, publicistkinje, scenaristice i redateljice dokumentarnih filmova koja je i puno više od toga i koja već godinama traga za istinom o događanjima u novijoj hrvatskoj povijesti, posebice u Domovinskom ratu. „U tome je hrabra, neumorna, jasna, argumentirana i iznimno oštroumna. Čini se da Višnji Starešini, koja nije povjesničar po zvanju, prije svega ne mogu promaknuti oni bitni elementi koji omogućavaju pronalazak ključa koji otvara prava vrata razumijevanja … Ova knjiga nije savršena i ne može biti konačna istina, ali ona sigurno spada u one koje pletu vijenac istine hrvatske povijesti, povijesti Domovinskog rata i stvaranja Republike Hrvatske“, rekao je predstavljač dodavši kako je ova knjiga neizostavna u razumijevanju istine o Domovinskom ratu, kao i o svim zabludama koje su vladale, i još danas vladaju o karakteru rata koji nam je podario slobodnu Hrvatsku koja do danas nije u potpunosti izašla iz sjene KOS-ova krila. „I zato treba vjerovati da će nas istina osloboditi, dati nam novi zamah i snagu i pomoći da se oslobodimo sjene krila koje se nad nama nadvija. I zato hvala Višnji što nam je s ljubavlju, iskustvom i znanjem podarila ovu knjigu i otvorila oči da vidimo tu sjenu, a u nadi da ćemo se istrgnut ispod tog krila.“
Autorica Starešina, zahvalila je biskupu što je bio prvi koji ju je pozvao da predstavi knjigu u Sisku odmah nakon zagrebačke promocije te rektoru Tanjiću na institucionalnoj podršci. „Tema KOS-a za razliku od sporadičnog otvaranja teme UDBE, u Hrvatskoj se ne otvara. Otvara se već čitav niz godina u BiH, Srbiji i Crnoj Gori, a u Hrvatskoj o tome i dalje vlada šutnja. Zaista, knjiga je i napisana u vrlo neobičnim uvjetima. Radila sam dokumentarac o bl. Alojziju Stepincu i u jednom trenutku sustav koji je obećavao potporu, tu je potporu uskratio. To mi je bio znak da moram napisati ovu knjigu u nemogućem roku od tri mjeseca. Kada sam je već napisala i kad je već ‘ptica’ izronila van zaista sam se pitala što dalje s time te je u tom trenutku suizdavaštvo preuzeo HKS i rektor Tanjić koji su omogućili da ova knjiga ugleda svjetlo dana“, rekla je autorica te je u nastavku kroz isječke svojih filmova „Zaustavljeni glas“ koji govori o zločinima u Vukovaru i „Treći pohod“ koji secira infiltraciju Al Kaide i radikalnog islama u BiH prikazala širok spektar djelovanja KOS-a od početka rata do haške sudnice.
Starešina je objasnila i kako je teza o podjeli krivnje Hrvata i Srba za rat u BiH ključan dio formule za opstanak bilo kakvog oblika Jugoslavije. „Bez Hrvatske nikakvo jugoslavensko okupljanje nema uporište i opstojnost, a država Hrvatska je prepreka svakom jugoslavenstvu. Kao što se pokazuje analizom procesa pred sudom u Haagu KOS-ova mreža je u velikoj mjeri ostvarila svoje ciljeve kroz sudske procese te se zapravo vidi koliko je Hrvatska institucionalna ljuštura od države s dubokom kolaborantskom jezgrom iznutra. Na slučaju Vukovar možemo reći da su institucije bile inertne, ali na slučaju šestorke hrvatske institucije su bile vrlo suradničke s tezama tužitelja. Ukoliko se ta ‘ptica’ ne počne razotkrivati u segmentima naših institucija i društva zaista nije pretjerano reći da će uz uspješnu propagandu teza o kolektivnoj krivnji i zločinačkom narodu kroz desetak godina postati opća percepcija“, upozorila je na kraju autorica.
Na kraju okupljenima se obratio i biskup Košić zaključivši kao je ova knjiga doista dragocjena i važna za razumijevanje našeg društva. „Kada sam dobio knjigu te je pročitao nakon nekoliko dana odmah sam javio gđi Starešini da tu knjigu treba pokloniti i predsjednici i premijeru i predsjedniku sabora, te je hitno prevesti na engleski i poslati na sva naša veleposlanstva u svijetu kako bi je oni mogli pokloniti svim stranim političarima. Doista je ovo jedno otkrivenje istine koja je dugo skrivana i još uvijek je pod tepihom u našem javnom životu i u našoj percepciji stvarnosti“, zaključio je na kraju biskup zahvalivši autorici i rektoru Tanjiću na dolasku.