Predstavljanje zbornika radova „Osam stoljeća Čuntića 1211. – 2011.“ s istoimenog znanstvenog skupa o tom mjestu, održano je u subotu 9. lipnja crkvi sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čutniću. Zbornik u nakladi Matice hrvatske u Petrinji i Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu na skoro 600 stranica donosi 13 priloga, od kojih je 9 znanstvenih radova, te po jedan stručni rad, jedno priopćenje skupa, jedan memoarski zapis i na kraju stanje duša župe Čuntić. Podijeljen u dva dijela, onome o povijesti Čuntića do 20. stoljeća i u 20. stoljeću, Zbornik započinje radom dr. sc. Hrvoja Kekeza „Cisterciti i Čuntić 1211. godine“, a bavi se najstarijim pisanim tragom Čuntića i njegovim prvim spomenom 1211. godine. Upravo su tih 800 godina bile direktan povod organizaciji Znanstvenog skupa u studenome prošle godine. Drugi dio zbornika, o suvremenoj povijesti, započinje radom dr. sc. Zdravka Dizdara „Stradanje župe Hrvatski Čuntić tijekom Drugog svjetskog rata i neposrednog poraća“, a koji kroz svoj rad donosi pregled iznimne ljudske i materijalne žrtve koje je ova župa pretrpjela četrdesetih godina 20. stoljeća. U nastavku slijedi iznimno zanimljiv rad dr. sc Anđelka Mijatovića „Čuntićki župnik i gvardijan, fra Honorije Marijan Herman“, a koji govori o „Hrvatskom Mandeli“ svećeniku s najdužim zatvorskim stražom u bivšoj Jugoslaviji od preko 7000 dana, te memoarski zapis župljanina Ivana Radoševića „Sjećanje na Čuntić u Domovinskom ratu“, u kojem on kao živi svjedok donosi osobna zapažanja događaja na području župe s početka Domovinskog rata. Zbornik završava radom fra Petra Žagara „Slikom i maticom o župi i samostanu u 20. stoljeću“, a kojim se kroz 47 ilustracija i fotografija pokazuju povijesni događaji župe. Zbornik na kraju sadrži i zanimljiv prilog programa i fotografija sa znanstvenog skupa, te kazalo osobnih imena i imena mjesta i toponima.
Okupljenima su zbornik predstavili urednici dr. sc. Jakša Raguž, dr. sc. Hrvoje Kekez i Vladimir Krpan, a koji su istaknuli kako su rijetka ovako mala mjesta u Hrvatskoj koja se mogu podičiti ovako skupljenom građom i naglasili su kako su gotovo svi radovi, i znanstveni i stručni, utemeljeni na izvornom povijesnom gradivu kao i na recentnoj historiografskoj literaturi, te kao takvi svakako predstavljaju izniman znanstveni doprinos njihovih autora u istraživanju povjesnice Čuntića i Hrvatske.
Na kraju se okupljenima obratio i župnik župe Čuntić fra Petar Žagar koji se zahvalio svim znanstvenicima na iznimnom trudu u istraživanju, te svima koji su podržali održavanje znanstvenog skupa i izdavanje zbornika. Fra Petar istaknuo je kako su župa i mjesto u kratko vrijeme proživjeli dvije velike tragedije, te su ovaj prostor i ovo tlo posvetili događaji o kojima će se još dugo slušati. Naglasio je i kako se danas ispunila želja svim onima koji su sudjelovali u izradi ovoga djela, jer su u svome vremenu, svojim životom i radom, ostavili u ovom svetom tlu zapisan trag svima onima koji će u budućnosti istraživati Čuntić i Banovinu. „Ovaj naš rad svjedočanstvo je ljubavi i ponosa prema svetoj Crkvi, ali i ljubavi i ponosa prema našem Čuntiću, Banovini i cijeloj Hrvatskoj domovini. Zahvalni smo Bogu za proteklih osam stoljeća, a isto tako preporučamo se i prepuštamo njegovoj milosti neka vodi naše živote, našu povijest, do kraja svijeta“, rekao je na kraju fra Petar.
Predstavljanje je uveličao KUD iz Čuntića otpjevavši nekoliko pučkih pjesama petrinjskog kraja.