Trg bana Jelačića 1, 44000 Sisak
044/523 196
www.svetikrizsisak.hr
sveti.kriz@hi.t-com.hr
Župnik: Marko Karača
099/443 3222
marko.karaca1@sk.t-com.hr
Katedralni arhiđakonat > Sisačko-katedralni dekanat
Katedralna župa Uzvišenja Svetog Križa, Sisak
Župa
Župa Uzvišenja Svetog Križa u Sisku, kako piše u knjigama postoji od pamtivijeka – ab immemorabili. Na najstarijem sačuvanom popisu župa Zagrebačke biskupije iz 1334. godine, ova župa nalazi se na prvom mjestu; naime cijeli popis svih župa započinje Gorskim arhiđakonatom i ovom crkvom – primo ecclesia Sancti Crucis de Zitech – što svjedoči o starini i velikom ugledu ove župe. Bulom Antiquam fi dem pape Benedikta XVI. o ponovnoj uspostavi Sisačke biskupije, župna crkva Uzvišenja Svetog Križa uzdignuta je na čast katedrale, a ova župa postala je katedralna župa.
Župi pripada područje šireg centra grada Siska; Centar, Tomćev put, Vrbina, Bolnica, Zibel i Pogorelac. Župa broji 9553 vjernika.
Katedrala
Na ovom istom mjestu crkva postoji neprekidno od ranokršćanskih vremena, kako to pokazuju arheološka istraživanja i povijesni izvori. Današnja crkva dograđivana je više puta: svetište je sagrađeno na kraju 16. stoljeća, početkom 18. stoljeća je ponovno uređeno i dograđena je i produljena lađa, zatim je podignut zvonik, a nakon ove opsežne obnove crkva je posvećena 1765. godine. Glavno pročelje uređeno je početkom 20. stoljeća (nakon što je bilo oštećeno u razornom potresu).
U Domovinskom ratu crkva je bila granatirana, a nakon rata temeljito je obnovljena. Tada je uređen i trg ispred crkve i prezentirani su arheološki nalazi rimske arhitekture „Siscia in situ“.
Katedrala je jednobrodna građevina s poligonalnim svetištem i zvonikom uz glavno pročelje.
U katedrali se nalazi glavni oltar Uzvišenja Svetog Križa i pokrajnji oltari posvećeni Blaženoj Djevici Mariji i svetom Josipu, izrađeni u Val Gardeni u Italiji početkom 20. stoljeća. Križni put i dvije velike slike u svetištu, svetog
Kvirina i blaženog Alojzija Stepinca, rad su sisačkog akademskog slikara Slave Striegla. Orgulje u katedrali potječu iz radionice majstora Edgarda Pfaff a, a ugrađene su 2015. u kućište s početka 20. stoljeća.
O proslavi 120. godišnjice rođenja blaženog Alojzija Stepinca, 10. svibnja 2018. godine, postavljen je ispred Katedrale brončani kip blaženika, rad akademskog kipara Tomislava Kršnjavija.