27. lis 2014.

Više od stotinu vjeroučitelja i prosvjetnih djelatnika s područja Sisačke biskupije okupilo se u subotu 25. listopada u sisačkom Velikom Kaptolu na Duhovnoj obnovi koju je predvodila s. Smilja Čirko, predstojnica Katehetskog ureda Biskupije, a gost predavač bio je psihijatar prof. dr. sc. Vladimir Gruden.

Susret je započeo zajedničkom molitvom nakon koje je sve okupljene pozdravio sisački biskup Vlado Košić.

U svom predavanju s. Smilja progovorila je o unutarnjoj slobodi, praštanju i problemu shvaćanja slobode u današnjem svijetu koji je u suprotnosti s pravom duhovnom slobodom. „Danas problem s ljudskim egom uzrokuje loše međuljudske odnose. Problem je i u predrasudama i navikama koje imamo jedni prema drugima i one su razlog moraliziranja jednih drugima. Treba se odgajati u prihvaćanju drugih i trebamo biti mali i ponizni“, istaknula je s. Smilja te dodala i kako je potrebno odreći se loših navika i predrasuda-oholosti te je potrebno naučiti opraštati drugima, a što se u današnjem svijetu, posebno od strane medija, ne potiče već osuđuje. „Praštanje je jedan od najuzvišenijih načina izražavanja ljubavi i bez njega dodajemo zlo na zlo. Ali, praštanje ne znači odobravati zlo i oprostiti ne znači složiti se sa zlom i praviti se da nešto nije zlo“, zaključila je s. Smilja.

U nastavku, prof. Gruden je progovorio o radu i životu s djecom s posebnim potrebama. Tako je između ostalog istaknuo kako je problem hendikepa potrebno prihvatiti i suočiti se s njime, te roditelji i učitelji trebaju bez straha reći da imaju dijete koje ima svoje posebne potrebe i s kojim je teško raditi, živjeti i odgajati ga. „Moramo znati što nas muči kod takve djece i moramo izbjegavati riječ problem, te zamijeniti tu riječ s riječi upit. Da bismo to mogli, mi moramo usmjeriti pozornost na sebe kroz samo naše vrednovanje kako bismo mogli riješiti taj njegov problem – upit. Nama mora biti važno izgraditi i sebe kako bismo mogli biti oslonac djetetu s posebnim potrebama. Također važno je znati kako duša ne može biti bolesna jer je vječna, bolestan je mozak. Hendikepirano dijete ima jednako vrijednu dušu samo njenu ljepotu ne može izraziti. Rad s hendikepiranim djetetom ima velikih prednosti i muka, a na muke moramo bit spremni. To je prije svega strah od napora, međutim trebamo i znati da radeći s takvom djecom mi duhovno rastemo“, rekao je prof. Gruden.

Nakon duhovne obnove sisački biskup Vlado Košić predvodio u katedrali Uzvišenja svetog Križa u Sisku, svečano misno slavlje za prosvjetne djelatnike na kojem je podijelio trajne mandate petero vjeroučitelja. U koncelebraciji bili su kancelar biskupije mons. Marko Cvitkušić i katedralni župnik preč. Marko Karača, a služio je đakon Vjekoslav Uvalić.

U homiliji obraćajući se vjeroučiteljima biskup je istaknuo kako su oni zapravo evanđelisti. „Navješćivati evanđelje, to je identitet vjeroučitelja. Vi ga navješćujete djeci i mladima i time služite u poslanju Crkve Tijelu Kristovu, izgrađujući one koji su vam povjereni u vjeri, kako bi svi izrasli do punine mjere Kristove. Da ne budemo više nejačad tj. djeca kojom se poigravaju valovi, nego da budemo kako kaže sv. Pavao istinujući u ljubavi(veritatem facientes in caritate) – čineći istinu u ljubavi i da se tako izgrađujemo u Tijelo Kristovo“, rekao je biskup te još dodao kako je potrebno uspoređivati se s Kristom jer svi ga trebamo nasljedovati, biti drugi Kristi, biti po njegovoj mjeri, te kako je to vrlo visok zadatak, ideal koji trebamo ostvarivati, a kojega su upravo vjeroučitelji – evanđelisti pozvani darom služenja vršiti.

Na kraju slavlja biskup Košić i s. Smilja Čirko čestitali su vjeroučiteljima na dobivenim trajnim mandatima, a duhovna obnova je završena druženjem u Velikom Kaptolu.

Pin It on Pinterest