19. ožu 2022.

Deseta obljetnica uspostave Stolnog kaptola svetog Križa u Sisku, svečano je proslavljena u subotu 19. ožujka na blagdan sv. Josipa. Misno slavlje u Pastoralnom centru katedralne župe u Sisku predvodio je biskup Vlado Košić u zajedništvu s prepoštom mons. Markom Cvitkušićem i kanonicima Stolnog kaptola. Prije mise u službu je i uveden novi kanonik, glinski dekan i župnik u Glini, Maji i Maloj Solini preč. Ivica Mađer. Slavlju su u obitelji i prijatelje novog kanonika nazočili i vjernici iz Gline te njegove rodne Lasinje.

Na početku homilije biskup je progovorio o sv. Josipu istaknuvši kako ga u Evanđelju sv. Matej naziva „mužem pravednim“. „Njegova je uloga veoma važna i velika, on je pred ljudima Isusov otac jer ga je prihvatio za sina, kad je Mariju prihvatio za ženu. A želio ju je napustiti kad je vidio da je trudna, no anđeo ga je Gospodnji u snu potaknuo da se ne boji uzeti ju za ženu jer je doista u njoj začet Sin Božji kojemu će on nadjenuti ime Isus. Veliko njegovo trpljenje i poslušnost Bogu kojega nije razumio ali mu se pokorio vjerujući da on najbolje zna kad šalje kušnje i kad daje nagrade. A Josipu je živjeti s Marijom i Isusom bila najveća nagrada, s njima je našao svoju sreću. Bi0 je u pozadini, ali premda naoko nevidljiv, brinuo se za sve, i to s ljubavlju. I to je njegova najveća zasluga. Premda je šutio, puno je radio i puno ljubio. Bez ljubavi prema Mariji i Isusu ne bi mogao biti glava svete Nazaretske obitelji, za koju se žrtvovao, radio i sve činio da ju štiti i pomaže“, rekao je biskup te dodao kako se može reći da se na Josipu ispunila i Pavlova rečenica o Abrahamu koji je povjerovao Bogu u nadi protiv svake nade… i uračuna mu se u pravednost“.

Biskup je podsjetio i kako hrvatski katolici posebno časte sv. Josipa jer je prije 335 godina izabran za našeg narodnog zaštitnika, kao zaštitnik hrvatskog kraljevstva. „Učinio je to Hrvatski sabor 1687. godine. I sv. Josip, koji je izabran i za zaštitnika cijele Crkve, štiti na poseban način naš narod. Njegova je moćna zaštita mnogo puta došla do izražaja. Npr. više redova časnih sestara uzelo ga je za svog patrona i osobito mu se utječu u materijalnim pitanjima. I što je najvažnije, uvijek se po njegovu zagovoru riješe ti teški problemi i nekako nađu sredstva da se završi neka gradnja ili otplate dugovi itd. Pa kad to iskustvo imaju mnoge redovničke zajednice, zašto ne bi i naš sveukupni hrvatski narod? Možda mu se i premalo utječemo. A trebali bismo, i u potresu, i u ratnim nevoljama, i u pandemiji“.

Homilija u cijelosti

Čestitavši kanonicima 10. godišnjicu Stolnog kaptola sv. Križa, osnovanog na današnji dan 2012. godine, biskup je podsjetio kako ga je osnovala Sveta Stolica na njegovu molbu da bude „decus Ecclesiae“ – ures naše Crkve sisačke. „Među atribute jedne biskupije pripada postojanje mjesnog Kaptola. Poznato je da je u Sisku Kaptol prisutan već više od 800 godina, ali to je bio zagrebački Kaptol. Sad, nakon što je ponovno uspostavljena Sisačka biskupija, dolikovalo je da ona ima i svoj vlastiti Kaptol. Zbor kanonika ima ulogu biti na uslugu biskupu, vršiti službe u biskupiji koje pomažu biskupu u upravljanju biskupijom, biti u liturgiji i na drugim većim svečanostima prisutni u svojoj korskoj odjeći… Bogatstvo je to Crkve. Bogu smo zahvalni za naš Kaptol, koji se kroz ovih 10 godina brinuo za katedralu, za misna slavlja i za ispovijedanje u katedrali, za Zrin i njegovo oživljavanje, za svećenički dom koji je dan na upravljanje Kaptolu. Osim toga Kaptol organizira slavlje sv. Akacija i drugova mučenika na dan sisačke pobjede nad Osmanlijama 22. lipnja, brine se za slavlje posvete katedrale 27. lipnja i zajedno s katedralnim župnikom organizira svečano slavlje zaštitnika katedrale, Uzviženje Sv. Križa 14. rujna“.

Na kraju biskup je poručio i kako svjesni da u okolnostima poslije razornog potresa Kaptol ne može u punom sjaju vršiti svoju službu, osobito u katedrali sve dok se ona ne obnovi, Kaptol može svojim duhovnim djelovanjem utjecati na vjernike biskupije da izdrže i uspiju prebroditi sve teškoće uzdajući se u Božju pomoć. „Za razliku od drugih Kaptola našem Kaptolu uvijek ima pred očima svijetliti Križ Kristov, jer po njemu ima i ime. Nije bez Božje providnosti da je u Sisku uvijek teško bilo biti kršćanin. I u vrijeme svetog sisačkog biskupa i mučenika Kvirina. Ni u vrijeme nadiranja i opsade Siska u stoljećima plača tj. kad su osvajali ova područja Osmanlije. Ni u vrijeme Drugog svjetskog rata i poraća kad je pobijeno više od 20 svećenika na području naše biskupije. Nije ni u Domovinskom ratu, kad je na njegovom početku ubijen svećenik Antun i tijekom tog rata, kad su deseci tisuća naših vjernika bili prognanici i Sisak ih je zbrinuo. Nije ni danas, nakon potresa kad je potrebno vidati rane i tješiti unesrećene, pomažući im koliko je u našoj moći. A Bog zna koji nas križ još čeka sutra. Dok promatramo ovih dana izbjeglice iz Ukrajine, gdje bjesni krvavi rat, sjećamo se svojih sličnih iskustava i molim se Bogu za mir, molimo se i za izbjeglice dok im pružamo pomoć i skupljamo što imamo i možemo da bismo im olakšali teške dane progonstva iz vlastitog doma. I u našem Sisku već imamo ljude iz Ukrajine, koji su morali pobjeći od krvavih prijetnji uništenja, rušenja i ubijanja. Dok vas, draga braćo i sestre, potičem da sve učinimo što možemo da ukrajinskim izbjeglicama pomognemo, pozivam vas i na molitvu da Bog poštedi nesreće rata našu domovinu, Europu i cijeli svijet“, zaključio je biskup.

Pin It on Pinterest