1. lip 2013.

Blagdan Pohoda Blažene Djevice Marije proslavila je istoimena sisačka župa, u petak 31. svibnja u crkvi Pohoda BDM na sisačkom Viktorovcu, svečanim misnim slavljem koje je predvodio glavni urednik Glasa Koncila mons. Ivan Miklenić. U koncelebraciji su bili domaći župnik vlč. Branko Koretić i kapelan vlč. Tomislav Kolar, katedralni župnik vlč. Ivica Mađer i kapelan vojne kapelanije sv. Ilije Proroka iz Petrinje vlč. Milenko Majić, a uz brojne okupljene vjernike sisačkog kraja slavlju je nazočio i gradonačelnik Dinko Pintarić.

Na početku, zahvalivši na dolasku i posjetivši kako je upravo prije nešto više od godinu dana ova župa, usprkos svim problemima s kojima se njezini vjernici suočavaju, smjestila najviše hrvatske mladeži na SHKM u Sisku, vlč. Koretić poklonio je mons. Mikleniću fotomonografiju Susreta u Sisku „U svjetlosti hodimo“.

U homiliji, govoreći o susretu Marije i Elizabete mons. Miklenić  je istaknuo kako nam Evanđelje svjedoči kako se taj susret dogodio u znaku neobičnih reakcija. „Naravno da se Elizabeta obradovala dolasku svoje rođakinje Marije, te je Elizabeti, jer je bila Bogu bliska i vjerna, Duh Sveti protumačio da ona u Mariji odmah prepozna majku Spasiteljevu. Štoviše, radost je došla na poseban način do izražaja i tako da je sv. Ivan Krstitelj koji je bio pod srcem Elizabete zaigrao od radosti osjetivši dolazak Marije koja pod srcem nosi Isusa. Doista, nigdje u Evanđelju i cijelom Svetom Pismu nije tako izričito i tako opipljivo istaknuta radost koja se dogodila“, rekao je propovjednik nastavivši govoriti o radosti. „Radost je nešto što je svima nama silno potrebno i svi ljudi žude za radošću. Nema čovjeka koji ne bi želio biti radostan, ali nažalost ta potreba, ta žudnja, traži se često puta, ispunjava i pokušava se ispuniti na potpuno krive načine i na krivim mjestima, s potpuno krivim životnim potezima i koracima. Zato dopustimo da iz lika Marije koja je pod srcem nosila Isusa i lika Elizabete koja je pod srcem nosila Ivana Krstitelja, naučimo koji su to pravi temelji radosti“, poručio je još mons. Miklenić.

Misno slavlje animirao je župni mješoviti zbor pod ravnanjem prof. Dore Gazibare, a na kraju slavlja, već tradicionalno, ovogodišnji krizmanici i prvopričesnici pozdravili su buduće krizmanike i prvopričesnike i predali prvopričesničke i krizmaničke zastave.

Pin It on Pinterest