U iščekivanju kanonizacije jednoga od najvećih svjedoka vjere našega vremena, bl. Alojzija Stepinca, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, predstavila je u parlamentu ovaj biser Katoličke Crkve i hrvatskog naroda.
Predstavljanje je organizirano u suradnji s Uredom za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije te Hrvatskim katoličkim sveučilištem.
Sadržajan život i djelovanje blaženoga Alojzija Stepinca ispunjeno hrabrošću, vjerom, pouzdanjem te ljubavlju prema Bogu i ljudima, kao i povijesni kontekst vremena u kojem je Stepinac živio, prikazuje izložba koju organizira Petir, a otvorila ju je u utorak 14. lipnja potpredsjednica Europskog parlamenta, Mairead McGuinness, uz prisustvo sisačkog biskupa Vlade Košića, pomoćnog zagrebačkog biskupa Ivana Šaška, rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. sc. Željka Tanjića, predstojnika Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije mons. Nedjeljka Pintarića i brojne druge uzvanike.
Izložba fotografijama predstavlja Stepinčev život u kontekstu doba, a praćena je snažnim blaženikovim citatima. U sklopu izložbe postavljene su i tri skulpture bl. Stepinca, akademskih kipara Josipa Poljana, Tomislava Kršnjavoga i Ante Jurkića, gipsana posmrtna maska ak. kiparice Mile Wood te četiri medalje posvećene Blaženiku ak. kipara prof. Damira Mataušića.
Jedna od glavnih odrednica života blaženoga Alojzija Stepinca bila je raskoš njegove humanosti, koja se očitovala u podizanju glasa protiv svake nepravde te u konkretnoj pomoći najslabijima, svima koji su bili potrebni njegove blizine i pomoći, neovisno o njihovom spolu, dobi, rasi, narodnosti i vjeri, u dubokoj svijesti da je život svakog čovjeka neprocjenjivo vrijedan i važan od začeća do prirodne smrti.
Stoga je u srijedu, 15. lipnja, nakon jutarnjeg euharistijskog slavlja u Europskom parlamentu kojega je predvodio sisački biskup Vlado Košić, održana konferencija o humanitarnom djelovanju blaženoga Alojzija Stepinca, koju zastupnica Marijana Petir organizira u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Radnom grupom Europske pučke stranke za međukulturalni i religijski dijalog.
Na konferenciji je o važnosti nadbiskupa Stepinca i njegovog djelovanja za razumijevanje današnje Europe govorila dr. sc. Esther Gitman, zatim o Stepinčevom spašavanju djece i djelovanju za vrijeme Drugoga svjetskog rata izlaganja su održali dr. sc. Mario Kevo te mons. Juraj Batelja, a prof. dr. sc. Jure Krišto izložio povijesni prikaz života i djela nadbiskupa Stepinca u kontekstu vremena.