12. lip 2011.

Na blagdan Svetog Antuna Padovanskog u ponedjeljak, 13. lipnja mons. Vlado Košić slavio je misu pred crkvom Svetog Antuna u Odri sisačkoj. Na misnom slavlju su sudjelovali koncelebrirajući svećenici Sisačkog dekanta predvođeni vlč. Mladenom Vukom, upraviteljem župe u Odri, te brojni vjernici. Posebno je lijepo bilo vidjeti djecu i članove KUD iz Odre obučene u narodne nošnje.

U prigodnoj homiliji biskup Vlado je kazao: „ slavimo danas svetoga Antuna Padovanskoga, koji je rođen davne 1195. godine u Lisabonu, zanimljivo to je vrijeme u kojem se prvi puta spominje ovo mjesto, Odra. Naime, postoji dokument koji svjedoči kako 1201. godine kralj Emerik Odru daruje zagrebačkom biskupu. Biskup Vlado tom se prigodom zapitao: „Što nam poručuje ovaj svetac?“, te dodao kako je on svakako poziv svima nama da slijedimo gorljivo Isusa Krista Spasitelja.

Foto: Galerija

Vidio sam danas, prije mise, kako se mnogo ljudi molilo pred kipom Svetog Antuna. Kip je ovdje prikazan je tako da Sveti Antun drži Dijete Isusa a ispod Djeteta Isusa je knjiga, ispisana Riječju Božjom. Ta Riječ Božja Svetog je Antuna toliko zanijela da mu je bila kako kaže psalmista: Kao med slatka.“ Sveti Antun je bio čovjek koji se hranio Božjom riječju i zato je mogao drugima biti svjetlo i pokazivati im stazu kroz život. Riječ Božja je sam Sin Božji koji se utjelovio. Toga je Antun bio svjestan i zato je bio tako uspješan u svojoj gorljivoj vjerničkoj službi, kao misionar, kao franjevac, kao onaj koji je obraćao mnoge krivovjerce na pravu vjeru. Značajna je svakako za njega i karitativna djelatnost koja se povezuje uz tzv. kruh svetog Antuna, u koji se stoljećima uključuju vjernici da sabiru za potrebe siromaha da se tako pomogne onima koji su u potrebi. Kruh svetoga Antuna danas nije samo za materijalne potrebe, danas su ljudi mnogo više gladni „kruha života“ o čemu progovara Isus: Ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj Božjoj riječi. Ta Božja riječ hrani naše duše a mi smo dužni jedni drugima pomagati, što više, trebamo mi sami biti, utjelovljena Božja riječ istaknuo je biskup Košić.

Slaveći danas svetoga Antuna molimo Duha Svetoga da ispuni naša srca kako bismo u suvremenim odgovorili zadaći koju Bog od nas očekuje, a to je da budemo nositelji njegove Riječi života i nade spasenja, zdravlja i mira srcima koja su nemirna i koja se boje, sućutni i donositelji ljubav među ljudima. Poznato je da je Sveti Antun svetac koji pomaže u pronalaženju izgubljenih stvari, ali danas, mogli bismo reći da, izgubljen je čovjek. Stoga učini i nas Gospodine da budemo Tvoji, da se pronađemo, da se ne izgubimo u različitim okolnostima i utjecajima ovoga svijeta, da budemo ljudi nade, kao što nas je pozvao Papa Benedikt XVI boraveći u Hrvatskoj, da budemo hrabri u našim obiteljima u odgoju, zajedništvu, ljubavi i prihvaćanju djece, u mladosti koja je potrebna duhovnih darova a ne samo vanjskih i prolaznih stvari, da budemo upravo kao sveti Antun zaljubljeni u Isusa, da Njega osjećamo svojim, da se tako i po zagovoru svetoga Antuna i naša djeca i mladi privinu uz Isusa Krista, kazao je okupljenima biskup Vlado Košić.

Na kraju misnog slavlja u ime okupljenih vjernika gospodin Marijan Glavnik, akademski kipar predao je biskup Košiću statuu Svetog Kvirina. Gospodin Glavnik oslikao je prozore župne crkve koja je ovih dana u potpunosti obnovljena. Predstoji još urediti okoliš crkve kako bi sve bilo spremno za mladomisničko slavlja vlč. Janka Lulića, župljanina ove župe, koje se očekuje 17. srpnja ove godine. Posebno je bilo lijepo vidjeti kako ovogodišnji prvopričesnici svome župniku Mladenu pri kraju misnog slavlja uručuju uokviren molitve kojima zahvaljuju Dobrom Bogu što im je podario njega za župnika. AS