U organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu započeo je u Međubiskupijskom sjemeništu na Šalati 58. teološko-pastoralni tjedan s temom „Unutarcrkveni dijalog, suradnja i suodgovornost”.
Na Tjednu se okupilo više stotina svećenika, redovnika, redovnica i vjernika laika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i inozemstva, te biskupi predvođeni predsjednikom Hrvatske biskupske konferencije zadarskim nadbiskupom Želimirom Puljićem i predsjednikom Biskupske konferencije BiH vrhbosanskim nadbiskupom Vinkom Puljićem. Otvorenju je nazočio i sisački biskup Vlado Košić.
Nazočni su bili i predstavnici drugih kršćanskih Crkava i vjerskih zajednica, rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prof. dr. Željko Tanjić, prorektorica Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Ivana Čuković Bagić, predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić te predstavnici državne i gradske vlasti predvođeni gradonačelnikom Milanom Bandićem.
Pozdravljajući sudionike skupa, veliki kancelar Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić osvrnuo se na temu TPT-a „Unutarcrkveni dijalog, suradnja i suodgovornost”, rekavši da bi bilo vrijedno proučiti doprinose što su ih teološko-pastoralni tjedni tijekom proteklih desetljeća imali u promicanju unutarcrkvenog dijaloga u Crkvi hrvatskoga jezičnog područja.
Kardinal Bozanić osvrnuo se na Drugu sinodu koja se održava u Zagrebačkoj nadbiskupiji, izrazivši „vjerničku zahvalnost Božjoj providnosti za iznimno iskustvo crkvenog zajedništva, za otvorenost, velikodušnost i zauzetost članova u zajedničkom djelu Sinode, za bogatstvo promišljanja i prijedloga kako bi se pridonijelo obnovi i dobrobiti partikularne Crkve, a posebno za molitvu, blizinu i posvješćivanje duha suradnje i suodgovornosti u zajedničkom hodu Crkve i njezinom poslanju u hrvatskom društvu”.
Također je istaknuo da je Sinoda posebno posvijestila potrebu za učinkovitijim unutarcrkvenim komuniciranjem, „da bismo što bolje upoznali Crkvu kojoj pripadamo, čiji smo članovi, da bismo što bolje upoznali otajstvo Crkve, njezinu ljepotu, njezine darove, uspjehe i dvojbe, slabosti i nesavršenosti i onda kada je Crkva pozvana na hrabrije čišćenje i temeljitiju reformu nekih svojih možda i drevnih institucija”.
Zagrebački nadbiskup istaknuo je da je jedino sredstvo komunikacije u crkvenoj zajednici dijalog, da on nema alternative, njega treba promicati strpljivo i ustrajno na svim razinama, počevši od župnih zajednica, župnih vijeća i udruženih skupina vjernika, do biskupijskih tijela suodlučivanja, kao i međubiskupijske crkvene suradnje, posebno na nacionalnoj razini.
Kardinal Bozanić rekao je da istinski dijalog „uči shvaćanju i prihvaćanju legitimne raznolikosti, svojevrsnog pluralizma koji je prisutan u Crkvi i koji predstavlja bogatstvo i dinamizam njezinog unutarcrkvenog života”, pojasnivši da time misli na različitost izraza i oblika mišljenja i djelovanja u Crkvi, koji nisu isključivi nego objedinjeni i nadahnuti na temeljnoj istini Evanđelja.
Uvodni dio moderirao je i uputio pozdrav sudionicima predsjednik Povjerenstva za TPT prof. dr. Anton Tamarut.