10. lis 2012.

Za nekoliko dana,  točnije 16. listopada navršava se 165. obljetnica rođenja dr. Gustava Barona,. Rođen je 1847. godine u Kutini. Bio je generalni vikar Zagrebačke nadbiskupije Uz  rektor Sveučilišta u Zagreb, a nadasve dobrotvor rodnoj Kutini. Njemu u čast Ogranak Matice hrvatske Kutina u suradnji sa Župom Kutina prije 12 godina pred crkvom sv. Marije Snježne otkrio  je spomen poprsje, rad akademskog kipara Josipa Fluksija.

Od 2000. godine uz njegov dan rođenja Ogranak MH sa Srednjom školom Tina Ujevića organizira animirajući srednjoškolce za istraživanje moslavačkih vrijednosti Kutinske dane znanosti i umjetnosti. Dr. Gustav Baron uskoro iz svog vremena u drvoredu pred cintorom kutinske crkve dobiva i lik u vjerskom, ali osobito na socijalnom planu poznatog  brata Ivana Bonifacija Pavletića, rodom iz Zbjegovače. Autor  njegova poprsja, a koje se upravo odlijeva u bronci  je akademski kipar mlađe generacije Ivan Duraković iz Zagreba. Rad  je darovao mons. Vladimiru Stankoviću, uglednom Kutinčaninu i dobitniku Nagrade za životno djelo Grada Kutine. Putem Ogranka MH mons. Stanković i sam njezin aktivni suradnik, prepoznajući ulogu MH U obilježavanju znamenitih osoba spomenuto kiparsko djelo daruje pak Gradu Kutini. Ogranak je sa svojim članom  povjesničarom umjetnosti Mladenom Mitrom utvrdio pojedinosti o postavi. Prihvatio je da bude nositelj projekta podizanja još jedne skulpture u gradu. Poprsje bratu Ivanu Bonifaciju Pavletiću  bit će otkriveno 8. prosinca na dan kada je prije 125 godina postao i službeno članom Družbe Sinova Bezgrješne, a koja danas za Hrvatsku ima svoje sjedište u Kutini. Na tom i kao u ranijim donacijama  u plemenitom odnosu prema rodnome gradu zahvalu mons. Stankoviću uputio je predsjednik Ogranka Matice hrvatske Kutina Ante Juretić.

(DP)