13. velj 2021.

29. Svjetski dan bolesnika i blagdan Gospe Lurdske proslavljeni su u subotu 13. veljače u Sisku. Ove godine zbog epidemiološke situacije izostao je tradicionalni posjet biskupa bolnicama, ali je ipak tom prigodom u bazilici sv. Kvirina održano misno slavlje na kojem su nazočili ravnatelji i osoblje zdravstvenih ustanova s područja biskupije. Misu je predvodio sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s povjerenikom za pastoral starijih i bolesnik osoba preč. Sašom Jozićem, župnikom iz Komareva vlč. Mirkom Režekom i domaćim župnikom vlč. Robertom Jakicom, a služili su đakon Ivan Kuzmić i Damir Kunić.

U homiliji govoreći o pročitanoj Božjoj Riječi biskup je podsjetio kako prorok Izaija govori o patnjama kroz koje je prošao Sluga Gospodnji, tj. Mesija Krist Isus. „On, premda nevin, trpio je za nas grešnike. Njega nije samo pohodila bolest ili nepravda, nego su ga i ljudi odbacili, tako da su svi okretali lice od njega. Pa ipak, njegova je patnja bila i ostala izvor našeg izlječenja. I Marija, majka Isusova, često se prikazuje u umjetnosti kao Virgo ili Mater dolorosa – Djevica, odnosno Majka žalosna. Ona je već na dan Isusova prikazanja u Hramu čula proročke riječi da će joj mač boli probosti dušu. To se osobito ispunilo na Kalvariji kada je stajala pod križem svoga Sina. Tu je s njim zajedno trpjela. No, njezina je patnja bila nagrađena jer je vidjela uskrsnulog Sina. Predaja kaže da ga je prva vidjela i to pjeva u drevnoj pjesmi Regina coeli, laetare – Kraljice neba, raduj se“.

Biskupova homilija

Osvrnuvši se na pročitano Evanđelje po Luki biskup je rekao kako ono opisuje susret Marije i Elizabete. „Obje trudne žene, majke: Marija nosi Isusa, Elizabeta Ivana Krstitelja. Kako je to lijepo istaknuo sv. Luka, u Elizabetinoj utrobi Ivan je od radosti zaigrao i tako pozdravio Gospodina. A Elizabeta pozdravlja Mariju riječima: Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje! Ta otkuda meni da mi dođe majka Gospodina mojega? Elizabeta je tako prva Mariju nazvala Bogorodicom, tj. Majkom Gospodinovom. I još je naziva blaženom, zato što je povjerovala da će joj se ispuniti što joj je Gospodin rekao. Marijin odgovor je pohvala Bogu: Veliča duša moja Gospodina, klikće duh moj u Bogu, mome spasitelju! Marija na svemu Bogu zahvaljuje, a nije joj udijelio laku zadaću u životu. Sve ono što ju čeka ona prihvaća. To treba biti i naš stav: i u pandemiji i u potresu, u svakoj kušnji i nevolji trebamo Bogu zahvaljivati. On će dati zdravlje, ali najvažnije je da se po svemu što nam on šalje što više njemu približimo i hvalimo ga“, poručio je biskup okupljenima te ih je u nastavku upoznao s porukom pape Franje uz ovogodišnju proslavu Dana bolesnika, a koja nosi naslov „Odnos povjerenja u temelju skrbi za bolesne“.

Biskup je ustvrdio i kako mi sve liječnike i bolesnike povjeravamo našoj Majci i Kraljici, Presvetoj Bogorodici, koju u Lurdu častimo kao Zdravlje bolesnih. „Da nam ona izmoli potrebno zdravlje, ali i spremnost da ponizno prihvaćamo teškoće i trpljenja u životu, da budemo zahvalni na svakoj pruženoj pomoći, da se učvrsti zajedništvo i ojača povjerenje među nama. Biskup Ivica Petanjak, predsjednik Odbora HBK za pastoral bolesnika, istaknuo je u svojem pismu kako se ovogodišnji Dan bolesnika slavi kao ni jedan do sada, u okolnostima pandemije koja često bolesne i stare izolira te moraju nositi svoju bolest i nemoć sami. Da ne bi bili osamljeni molimo se svi za njih, molimo se i za sve liječnike i liječničko osoblje, prizivajući Božju zaštitu i pomoć da svi osjete Božju blizinu upravo kada je najteže. Jer Gospodin je s nama kao naš Ozdravitelj, a Marija naša zagovornica u svim potrebama. Neka nas ona sve zagovara“, zaključio je biskup.

Na kraju slavlja sve okupljene pozdravio je povjerenik vlč. Jozić zahvalivši svim zdravstvenim djelatnicima na svemu što čine za bolesnike u ovim teškim vremenima te biskupu na predvođenju slavlja i riječima ohrabrenja.

Pin It on Pinterest