27. stu 2012.

Radost i živost pokucali su proteklog vikenda, 24. i 25. studenoga, na vrata Međubiskupijskog sjemeništa na zagrebačkoj Šalati, dolaskom 27 ministranata iz sisačke biskupije. Upoznavanje, kateheza, igre, a potom euharistijsko slavlje koje je predvodio sisački biskup mons. Vlado Košić. Biskup Vlado svojim je dolaskom i susretom sve obradovao: odgojitelje, bogoslove, sjemeništarce od kojih su devetorica iz sisačke biskupije te ministrante koji su pristigli iz Gline, Petrinje (župa Blaženog pape Ivana Pavla II i Preobraženja Gospodnjeg), Čuntića,  Kutine, Kutinske Slatine, Volodera, Ivanić Grada, Donje Kupčine te sisačke župe Pohoda BD Marije.

U svojoj propovjedi biskup se osvrnuo na dar poziva, naglasivši kako Isus ne poziva savršene, već osposobljuje pozvane. Na koncu prvog dana susreta, ministranti su imali priliku upoznati lik brata Ivana Bonifacija Pavletića, moslavačkog sina koji je prije 115 godina umro u Rimu na glasu svetosti kao redovnik Družbe sinova Bezgrešnog začeća. O njemu su nadahnuto progovorili gosti večeri: otac Mariano Passerini, prof. Dragutin Pasarić i s. Mirjam Kuštreba. Sljedećeg dana, na svetkovinu Krista Kralja,  ministranti su razgledali Zagreb, a hod su završili svjedočanstvima bogoslova i sjemeništaraca sisačke biskupije koji su im u jednom parku na zanimljiv način posvjedočili o svome pozivu. Susret se priveo kraju svečanim euharistijskim slavljem i klanjanjem. Nakon zajedničkog ručka sa svim sjemeništarcima, uslijedilo je kratko druženje, kviz, podjela nagrada i polazak kućama. Bili su ovo ministranti 7. i 8. razreda te pokoji srednjoškolac. Neki od njih zaželjeli su doći sljedeće godine u sjemenište na neku od ponuđenih duhovnih obnova. Sljedeći susret bit će sljedećeg vikenda u Lasinji, za ministrante od 4-6 razreda iz Kutinskog i Petrinjskog dekanata.

I.G.