23. sij 2012.

Središnje ekumensko slavlje Sisačke biskupije u molitvenoj osmini za jedinstvo kršćana dogodilo se u nedjelju 22. siječnja 2012. godine u sisačkoj katedrali Uzvišenja Svetog Križa u Sisku. Tom prigodom euharistijsko slavlje predvodio je sisački biskup mons. Vlado Košić, ujedno i predsjednik Komisije HBK za ekumenizam i dijalog. Na molitvi za jedinstvo kršćana sudjelovali su preč. Alfred Kolić, povjerenik za ekumenizam i međureligijski dijalog Sisačke biskupije, protojerej stavrofor, Petar Oluić, paroh sisački i protojerej stavrofor Marinko Juretić iz Zagreb iz SPC te Pastorica Seija Uimonem, iz Kutinske Evangeličke crkve, te brojni vjernici Sisak i s područja Sisačke biskupije.

U svojoj homiliji biskup Košić je istaknuo kako: „ Mi naime ispovijedamo u Vjerovanju da vjerujemo u „jednu“ Crkvu. Ona međutim nije sačuvala svoje jedinstvo, do kojega je Gospodinu našemu Isusu Kristu bilo toliko stalo da je i pred smrt – kao svoj testament – ostavio učenicima svoju molitvu Ocu „da svi budu jedno“, naime, kroz povijest, osobito u 11. i u 16. stoljeću došlo je do velikih crkvenih raskola. Mi nismo tada živjeli i ne snosimo odgovornost za nastanak tih podjela, ali naša je odgovornost da učinimo sve da se te podjele prevladaju i da se opet obnovi i vidljivo jedinstvo svih kršćana. Kažem vidljivo, jer duhovno već u velikoj mjeri postoji.“

Pri kraju euharistijskog slavlja okupljenim vjernicima prigodnu riječ uputio je paroh sisački Petar Oluić istaknuvši kako je :„Cjelokupno Kristovo djelo i Njegova misija usmjerena u pravcu da se uspostavi jedinstvo ljudi sa Bogom, da bi se postiglo i njihovo međusobno jedinstvo. Spasitelj je govorio: ‘Da bi svi bili jedno, kao što si Ti Oče u meni i ja u Tebi.’ U tome i jeste glavni zadatak Njegova dolaska u svijet. Stoga smo dužni svi, bez razlike mislim na nas kršćane, polazeći svako od sebe, da učinimo sve što možemo svojim životom, primjerom i doprinosom ‘da se ostvari punoća vremena’ i da se ‘sastavi u Kristu što je bilo razjedinjeno i na nebu i na zemlji.’“

Pastorica Evangeličke crkve iz Kutine Seija tom je prigodom kazala kako izgleda da današnji, u svojoj vjeri razočarani ljudi, prihvaćaju vjeru „u bilo što“ dok još prije 100 godina su većinom bili oduševljeni „vjerom u ničega“.   „Crkve i kršćani koji imaju odgovore na pitanja koja ljude ne zanimaju, izgube svoju vjerodostojnost. Istraživanje Biblije sa ovog pogleda je izazov svim Crkvama. Zato trebamo tražiti zajedničke načine i molitvene trenutke da bismo čuli vapaj ljudi oko nas i da bi tražioci vjere našli put u krilo Božje ljubavi. Nije dakle svejedno kakva je naša reakcija na Isusove riječi: „Da svi budu jedno.“ Krenimo danas od toga, da jedni druge prihvatimo za ruku, da blagoslovimo jedni druge i širimo Božju ljubav te svakog vjernika, bez obzira na spol, starosnu dob, društveni položaj ili bilo kakvu razliku priznajemo za brata i sestru u Kristu.“ kazala je tom prigodom Seija

Otaca Marinko Juretić je kazao kako je on svećenik u mirovini, te 42 godine u svećeničkog službu s velikim stražom upravo na području Moslavine, odakle je i rodom. „Od prvih mojih mladih svećeničkih dana imao sam čast i sreću da uvijek budem u kontaktu sa braćom svećenicima iz Katoličke Crkve, a ponekad i protestantskih Crkava, da zaista u divnoj ljubavi i slozi uzajamno se posjećujući na bogosluženjima prilikom različitih crkvenih svečanosti. Ostali su mi, kroz čitavu moju svećeničku karijeru, u divnoj uspomeni mnogi kolege i mnogi ljudi, naša međusobna ljubav i suživot. Možda je rano govoriti o nekome jedinstvu, ali u poznavanju, suživotu, što više učvršćivanje toga suživota kroz vjeru i evanđelje, i ono što nas Krist i apostoli uče, čvrsto sam uvjeren, da će, kada sazrije vrijeme za to, doći i do zajedništva i do potpunog jedinstva kršćanskih Crkava.“ istaknuo je otac Marinko.

Nakon euharistijskog slavlja svi okupljeni nastavili su bratsko druženje u Velikoj dvorani Pastoralnog centra sisačke Katedralne župe. AS

Homilija u cijelosti