Predstavljanje knjige pjesma autorice Željke Šemper „Povratak“ održan je u utorak 11. prosinca u Dvorani Sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu. Knjigu su predstavili nakladnik Bogdan Arnautović, prof. Tanja Vadla i autorica, pjesme je čitala Magdalena Stanešić, a u glazbenom dijelu nastupio je Lovro Burić na harmonici.
Nakladnik Arnautović podsjetio je na spisateljsku karijeru autorice i njene specifičnosti, istaknuvši kako njihova suradnja traje više od 20 godina. Do sada je izdala pet samostalnih zbirki pjesama, a objavljivala je i u Glasu Koncila, listu mladih Mi i Maruliću te Akademijinu Forumu. Radovi su joj uvršteni i u dvije antologije: Hrvatska uskrsna lirika od Kranjčevića do danas i Krist u hrvatskom pjesništvu.
Govoreći o knjizi „Povratak“ prof. Tanja Vadla rekla je da se autorica zarobivši riječi na papiru vratila tamo gdje oduvijek i pripada, a to je u poeziju. „Zbirku čine 33 pjesme, sve su datirane od ožujka 2011. do kolovoza 2017. godine. Kao i u prethodne četiri zbirke u prvom je planu emocija, to je poezija pojedinca u sudaru sa svijetom koji ni za koga nema milosti… Poezija je kozmos za sebe, prostor sanjarenja i meditacije. Postojati se može izvan zbiljskog svijeta, u propitkivanju sebstva, u razgovoru s njim, u činu pisanja. Ova tri toposa ujedno su i ishodišne točke autoričinog poetskog kanona“, rekla je Vadla.
Autorica Šemper ustvrdila je kako je jedna od uloga poezije i susret s dragim ljudima, kao što je ova promocija. „Jedan od recenzenata je napisao da se za razumijevanje moje poezije mora poznavati Sveto pismo, onda se ja usuđujem reći i da je jedna od uloga moje poezije susret s Gospodinom i susret sa samim sobom. U vrtlozima svijeta u koji smo uvučeni od toga možda najviše i bježimo ili za takve susrete imamo najmanje vremena… Kada čitate ove pjesme zaboravite na mene i stavite sebe u prvo lice. Pjesnicima njihovo ime stoji na koricama knjiga, ali ne pišemo ih radi sebe, nego radi vas“, rekla je Šemper te dodala kako ovaj naslov knjige označuje prekretnicu u njenom životu gdje će se više posvetiti ljubavi prema poeziji.
Na kraju okupljene je pozdravio i domaćin biskup Košić, čestitavši autorici na novoj knjizi. Usporedivši autoricu s prorocima biskup je rekao kako su njezine pjesme često prava molitva. „Pjesnik često osjeća nešto kao i drugi, ali on to zna izraziti tako da dotakne čovjeka i njegovo srce te zna ukazati na događaje koji drugi ne vide i koji su dublji od samih spoznaja, a to je proroštvo“, poručio je biskup.