30. lip 2013.

Misnim slavljem blagdan sv. Petra i Pavla, suzaštitnika kutinske župe sv. Marije Snježne završili su  i Dani brata Ivana Bonifacija Pavletića. Organizirani su u spomen na njegov dan rođenja  25. lipnja 1864. u nedalekom selu  Zbjegovači. U slavlje mise poldanice  uveo je kanonik, župnik kutinski, prečasni Dragutin Papić. O apostolskim prvacima ali i o bratu Bonifaciju propovijedao je p. Mariano Passerini, službeni predstavnik Družbe Sinova Bezgrješne, kojoj je Ivan Pavletić pripadao i ostavio trag preminuvši u 33. godini života do glasa svetosti.

Ima i određene simbolike upravo s apostolom Petrom. On je bio ribar, ali stijena Crkve,  dok je skromni moslavački postolar Bonifacije u poniznosti nosio neobičnu snagu vjere očitovanu žrtvom prema potrebitima. – Prionuvši  uz Evanđelje i danas nam  kao duhovni cvijet Moslavine donosi miris svetosti – poručio je pater Passerini. Pozvao je da se i dalje zanosno moli za njegovo proglašenje blaženim. Ivan Bonifacije Pavletić doista je postao svakodnevnica kutinske župe u čijoj je crkvi i kršten. Pokazala je to nakon  misnog slavlja spontana povorka vjernika prema  prošle godine otkrivenom Bonifacijevom poprsju. Tu je pojedinačno od sudionika misnog slavlja uz spomen na dan rođenja darivan  cvijetom, ali i pjesmom. U izvedbi  Mješovitog župnog zbora Dr. Gustav Baron ona završava: /Gospo Snježna kutinska,/ Uzdanice Bonifacija,/ Zaštitnice kršćana/ Čuvaj puk svog Ivana./ Da  moslavački puk prima i zanima se za poruke svog sugrađanina potvrđuje nedaleko crkve i poprsja u Kući Ivana Bonifacija  Pavletića obnovljena i od sada stalna  foto-dokumentarna  izložba o njegovom životu.  Najbolji je uvod ususret  150. obljetnici Bonifacijeva rođenja,  a koja se slavi iduće godine.

TEKST: DRAGUTIN PASARIĆ

SNIMIO: IVAN MASNEC