Tradicionalni „Molitveni doručak“ Sisačke biskupije, u organizaciji Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve, održan je u ponedjeljak 6. veljače u Dvorani Benedikta XVI. sisačkog Velikog Kaptola. Po četvrti puta okupio je osamdesetak osoba iz vjerskog, kulturnog, gospodarskog i političkog života, predstavnike županija, gradova općina i župa s područja Sisačke biskupije. Između ostalih doručku su prisustvovali i europarlamentarka Marijana Petir i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić.
Ovogodišnji glavni govornik bio je zastupnik Slovačke republike u Europskom parlamentu dr. Miroslav Mikolášik, a okupljenima je govorio o izazovima ljudskog dostojanstva i političkoj odgovornosti.
Na početku sve okupljene je pozdravio sisački biskup Vlado Košić, osobito zahvalivši dr. Mikolášiku na dolasku te voditeljici Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve Korneliji Marović na organizaciji. Biskup je istaknuo kako ovaj događaj okuplja političare koji su prije svega katolici, ali i one koji to nisu, te je njegov cilj poticati na razmišljanje kako vjernik treba postupati u politici.
U svom predavanju Mikolášik je istaknuo kako život u Europskoj uniji i rad i Europskom parlamentu donosi brojne izazove za vjernike katolike. „U Europskoj uniji mi želimo i moramo biti ujedinjeni, ali istovremeno moramo sačuvati nacionalne i vjerske vrednote. Prije svega, kao liječnik, otac i katolik, osjećam da mi je posebna dužnost brinuti se o očuvanju ljudskog života. Užasnut sam s činjenicom da je 99 % abortirane djece u zemljama Europske unije bilo potpuno zdravo i da su trebali biti drugo ili treće dijete u obitelji. Za početak zaštitimo tih 99% djece, mijenjajmo zakon, a onda možemo diskutirati o ovih 1% teških slučajeva. Od negdje je potrebno krenuti“, rekao je europarlamentarac.
Mikolášik je istaknuo i kako je nemoguće govori o zaštiti ljudskog života na njegovom početku, a da se ne spomene pitanje zaštite života i na samome kraju. „U Europi nažalost postoje zemlje u kojima nije zaštićeno dostojanstvo života na njegovom samom kraju. To su zemlje poput Nizozemske i Belgije koje dozvoljavaju eutanaziju. Iako u zakonima ovih zemalja stoji da je eutanazija dozvoljena samo kod neizlječivih bolesti u terminalnim fazama kada je bol nepodnošljiva, postoji sve više slučajeva iznimki. Na primjer, u ove dvije zemlje eutanaziju traže i biva im odobrena, zatvorenici koji su osuđeni na dvadeset ili više godina zatvora, bez terminalnih bolesti i fizičkog trpljenja. To je nažalost postala praksa. Ono što mi kao liječnici preporučamo i naglašavamo da postoji pozitivno rješenje takve situacije, a to je palijativna skrb o umirućima. Kako bi zaštitili život u parlamentu, ljudi poput Marijane Petir i mene, organizirali smo se na način da možemo činiti pozitivne akcije i utjecali na kolege kada oni moraju glasati o teškim pitanjima. Jedan takav instrument je Radna grupa za bioetiku i ljudsko dostojanstvo. Jednom mjesečno organiziramo otvorene diskusije gdje uz naše kolege zastupnike pozivamo i stručnjake iz medicine, bioetike, genetike, biologije i brojne druge kako bi otvoreno razgovarali brojnim temama, te tako onima koji nisu upućeni u neka pitanja, posebno što se tiče zaštite života, otvorili oči. Još jedan od načina našeg djelovanja je grupa za angažirane katoličke političare. Tamo se susreću političari iz različitih zemalja i razmišljaju o zakonima i direktivama koje dolaze te postoji li u njima neka problematična stavka ili riječ. Pokušavamo biti aktivni i amandmanima pozitivno djelovati na konačni tekst zakona. Zadnja i ne manje važna aktivnost je „Molitveni doručak“ Europskog parlamenta. Jednom godišnje okuplja se tristotinjak političara, prije svega članova parlamenta, premijera i ministara raznih zemalja i baš kao i ovdje uvijek jedan glavni govornik svjedoči o svojoj vjeri u javnom životu. Mi nismo u Europskom parlamentu kako bi uživali u svojoj časti, nego kako bi služili svojim sugrađanima. Mi znamo vaše želje i razmišljanja koja su za život i za obitelji i naša je dužnost da učinimo sve za tu stvar “, zaključio je Mikolášik.
Nakon zanimljive rasprave, doručak je molitvom zaključio biskup Košić.