4. svi 2017.

Svećenički dan Sisačke biskupije održan je u četvrtak 4. svibnja u Dvorani sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu pod predsjedanjem biskupa Vlade Košića. Predavanje na temu rada Obiteljskog savjetovališta Sisačke biskupije održala je voditeljica savjetovališta psiholog Pavica Matijević.

Na početku gđa Matijević je istaknula kako čovjeka kao potpunu osobu čini jedinstvo tjelesne, psihičke i duhovne dimenzije. „Duhovnost se, nažalost, često zanemaruje, a jedino ono daje pravi smisao čovjekovom životu na ovom svijetu. Naš Stvoritelj je jedino čovjeku dao mogućnost spoznavanja smisla i odgovornost  za postupke bili oni dobri ili loši“, rekla je Matijević te je u nastavku progovorila što je psihosocijalno savjetovanje. „To je proces u kojem savjetovana osoba uz milost Božju i stručnu pomoć savjetodavca osvještava svoje snage, stječe potrebna znanja i vještine za rješavanje problema i teškoća i suočavanje s različitim životnim izazovima. Isto tako, radi se i o podršci bilo kojoj osobi, a koja se u svom životu našla na važnoj životnoj prekretnici ili želi svoj život okrenuti na bolje.  Ja ne rješavam problem, nego vodim osobu na način da sama sagleda i riješi svoj problem. Savjetovanje je namijenjeno pojedincima, parovima, obiteljima, roditeljima djeci i mladima te posebno ranjivim skupinama: starim osobama, osobama s invaliditetom, bolesnima i njihovim obiteljima. Iako nosimo naziv Obiteljsko savjetovalište ja ne gledam na to hoće li doći na savjetovanje pojedinac ili cijela obitelj, to nije bitno jer ako u obitelji samo jedan član ima problem, problem ima cijela obitelj. Također, potrebno je istaknuti da savjetovanje nije namijenjeno samo ljudima koji imaju problema i teškoća, već je tu da i potakne ljude u onome u čemu su najbolji te im pokuša pomoći da prepoznaju, osvijeste i  najbolje iskoriste vlastiti potencijali za osobni boljitak, boljitak obitelji i cijele zajednice“.

Matijević je rekla i kako u savjetovalištu garantira poštivanje visokih stručnih i etičkih standarda. „Tu se radi o najintimnijim ljudskim sudbinama i naravno da je na prvom mjestu poštivanje načela povjerljivosti. U radu poštujem svog sugovornika za uvažavanje ljudske nesavršenosti, vjerovanja u čovjekov razum i kapacitete svakoga za učenjem i mijenjanjem sebe te se uvijek prilagodim individualnim potrebama svake osobe i obitelji. Svi mi imalo puno dobrih i loših strana i ja u svom radu ne sudim je li nešto dobro ili loše. U savjetovalište redovito dolaze ljudi koje bi netko zbog njihova ponašanja mogao i prezirati, ali ipak on je došao po pomoć i ja ga takvog nesavršenog prihvaćam da zajednički nastojimo pronaći rješenje problema. Teškoće i problemi koji se mogu rješavati u Obiteljskom savjetovalištu moguće je grubo sistematizirati u nekoliko područja. To su problemi osobnog karaktera (anksioznost, tjeskoba, malodušnost, tuga, bijes, obeshrabrenost, beznadnost, nezadovoljstvo itd.), zatim obiteljski problemi, partnerski odnosi, bračna odanost i privrženost, poželjnost roditeljstva i vrijednost djece, utjecaj obitelji na razvoj djece, socijalna otuđenost, izolacija“, rekla je predavačica te dodala kako neke probleme nije moguće rješavati u savjetovalištu te se nakon detekcije ona upućuje na službe koje joj mogu pomoći. Na kraju gđa Matijević zaključila kako svim svojim preporuča da odvoje vrijeme za osobnu i zajedničku molitvu. „To nije ukradeno vrijeme. Samo zadovoljna i Duhom Svetim ispunjena osoba može biti na korist i radost sebi i drugima“.

U drugom dijelu susreta biskup Košić je izvijestio o nadolazećim događajima u biskupiji istaknuvši proslavu blagdana sv. Kvirina 3. lipnja kada će središnje slavlje predvodi vojni ordinarij Jure Bogdan, te svećeničko ređenje 24. lipnja.

Svoje planove i aktivnosti predstavili su i povjerenici i voditelji Biskupijskih ureda. Povjerenik za pastoral mladih vlč. Mate Malekinušić izvijestio je o SHKM u Vukovaru gdje je prisustvovalo skoro tisuću mladih iz Sisačke biskupije, te pozvao na sudjelovanje mladih u proslavi zaštitnika biskupije sv. Kvirina. Predstojnica Katehetskog ureda s. Smilja Čirko progovorila je o pravima roditelja na odgoj djece u vjeri u predškolskim ustanovama potaknuvši svećenike da upoznaju svoje vjernike s tom mogućnošću te kako bi isto zatražili od ravnatelja vrtića koja njihovo dijete pohađa. Na kraju, povjerenik za duhovna zvanja vlč. Ivan Grbešić izvijestio je kako će na biskupijskom susretu ministranata u Gori, u subotu 6. svibnja, sudjelovati oko 350 djece te kako će se posljednji ovogodišnji „Vikend u sjemeništu“ održati 20. i 21. svibnja.

Pin It on Pinterest