23. sij 2013.

Petom danu molitvene osmine za jedinstvo kršćana u Sisačkoj biskupiji  sjedište je u utorak navečer bilo moslavačko selo Stupovača.  U značajnom broju katolici, pravoslavni i evangelici okupili su se u najprije u  katoličkom, a potom i pravoslavnom svetištu. Poruka jedinstva započela je u rkt. kapeli sv. Josipa Radnika pozdravom vlč. Dragutina Papića, župnika Kutinske Slatine, kojoj svetište pripada. Izgrađeno je posebno potrebom katolika iz Banjalučke biskupije, prognanih za posljednjeg rata. Na potrebu života s vjerom za sve ujedinjene u istoj Božjoj ljubavi ukazala su misna čitanja pastorice Evangeličke crkve u Kutini Eline Braz de Almeide i domaćeg paroha Srpske pravoslavne crkve Dalibora Petkovića. Puninu osjećaja za zajedništvom ozračjem težnje za potrebito jedinstvo dala je  propovijed  povjerenika za ekumenizam i međureligijski dijalog Sisačke biskupije vlč. Branimira Motočića. Upravo odabir Stupovače nakon Kutine prvog mjesta od održavanja ekumenskih siječanjskih misnih okupljanja nazvao je značajnom postajom toliko željenog  puta izvorima kršćanskog zajedništva. Bez pretjerivanja može se reći  dva vjerska objekta bila su samo fizički nasuprot jedan drugome.

Dostojanstvenom procesijom  praćenom pjesmom kutinskog župnog zbora Dr. Gustav Baron između njih,  i evanđeoskim porukama ljubavima u njima,  iščitavala se ekumenska vrijednost okupljanja. Bio je to zaista, kako  je rekao paroh mjesne SPC Dalibor Petković  – u potrebi da svijet gledamo očima srca – duhovni projekt ljubavi. Nakon završnog bogoslužja  u višestoljetnom  pravoslavnom hramu sv. Dimitrija  u obnovi,  praktični trenuci zajedništva, a koji se u tom mjestu  inače osjećaju i  svakodnevno,  potvrđeni su  i  u kasnijem zajedničkom neobveznom prijateljskom okupljanju.

(D. P.)