Neobično zanimljivo, unatoč kišnom vremenu bilo hodočaščće Hrvatskog katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Bjelovara, u subotu 3. svibnja, jugoistočnoj Moslavini. Domaćin im je bilo Povjerenstvo za promicanje blaženim Ivana Bonifacija Pavletića Družbe Sinova Bezgrješne. Zajednički su obilježene 150. obljetnice rođenja brata Ivana Bonifacija Pavletića (u postupku za proglašenje blaženim) i Velimira Deželića st. uz prvo predstavljanje njegova pjesničkog pretiska iz 1936. godine Kraljica Hrvata.
Izletnici su osjetili bogatu graditeljsku, ali duhovnu snagu Moslavine. Posjetili su drvenu kapelu iz 1718. godine Sv. Fabijana i Sebastijana u Donjoj Gračenici. Ostali pod dojmom tumačenja njezine vrijednosti povjesničara umjetnosti Mladena Mitra. U Repušnici u župnoj crkvi Sv. Nikole Tavelića u susretu sa župnikom Ivanom Benkovićem i jednom od najagilnijih graditelja tog zdanja Ivanom Fekečom, upoznati su s naporima koji su pratili izgradnju crkve započete u štalici, zbog otpora u bivšem sustavu. Tu su pozdravljeni i kajkavštinom posvećenoj Nebeskoj Majci domaće pjesnikinje Katarine Brkić. Dobili su i informaciju o nevinim civilnim žrtvama poraća Drugog svjetskog rata, a o čemu svjedoči i spomenik na prije par godina utemeljenom mjesnom groblju.
O boravcima u Moslavini hrvatskog metropolite, danas bl. Alojzija Stepinca zaštinika župe Kutinska Slatina, hodočasnicima je govorio kroničar tog kraja Dragutin Pasarić. U okviru Devetnice u kapeli Sv. Duha na Gojlu služena je sv. misa u spomen Ivanu Bonifaciju Pavletiću. Službu Božju predvodio je župnik kutinski, preč. kanonik Dragutin Papić. Radost susreta u propovjedi u obliku zajedničke molitve s vjernicima podijelio je p. Mariano Passerini iz Družbe Sinova Bezgrješne. Pretisak (84. str.) Kraljica Hrvata Velimira Deželića st. objavljen uredničkom zaslugom Alojza Jembriha, predstavljen je pred oltarom kutinske župne crkve Blažene Djevice Marije Snježne. Kao i prije 78 godina zbirku je objavilo Hrvatsko književno društvo Sv. Jeronima iz Zagreba, podsjetio je u ime nakladnika dr. sc. Stjepan Razum. Na moslavačku rodoslovnu vezu Deželića s Moslavinom, osvrnuo se umirovljeni hrvatski diplomat prof. dr. sc. Đuro Deželić. Dojmljivo na romanske pjesničke razglednice s dahom povjesnice posvećene Marijinim svetištima među hrvatskim pukom u matičnoj i susjednim zemljama jednako stručno i nadahnuto podsjetila je autorica Pogovora dr. sc. Hrvojka Mihanović Salopek (HAZU). Zanimljivo, vršnjaci Bonifacije i Velimir nisu ostvarili želju da zanimanjem postanu liječnici, ali su se našli, prvi kao redovnik brat bolničar, a drugi kao organizator zdravstvene skrbi (među utemljiteljima je Hitnu pomoći grada Zagreba) u istoj službi prema potrebitima, javno štujući Mariju (Deželić je 1903. osnovao Marijinu kongregaciju). U ime bjelovarskog Hrvatskog katoličkog društva prosvjetnih djelatnika na bogatom programu zahvalile su predsjednica Sanja Sabljak i začetnica duhovne poveznice sjeverne i južne Moslavine Katica Šarlija.
Tekst: Vesna Košak
Fotografije: Ljiljana Košak