25. srp 2012.

U župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Gornjoj Jelenskoj u nedjelju 22. srpnja obilježena je 25. obljetnica svečeništva Josipa Žagara.  Rođen je u tom selu, bio župski vikar u Novskoj i Kutini, župnik u Grubišnom Polju, a danas župnik župe bl. Pape Ivana XXIII u zagrebačkoj Dubravi. Uz čestitke  mjesni župnik Josip Karas naglasio je da je svojim uzornim svećeničkim  djelovanjem Josip Žagar primjer  služenja Bogu i ljudima,  i u nizu je duhovnih zvanja koje je dala njegova rodna Gornja Jelenska. Slavljeniku se u propovjedi, kao i prije četvrt stoljeća na mladoj misi obratio  Krešimir Bulić, župnik zagrebačke župe Sv. Vida Petruševec. Kao rođeni Kutinčanin podsjetio je sa vlč. Josipom na zavičajnu, ali osobitu vezu uz molitvena okupljanja i zajednička promišljanja o porukama Božje riječi upravo u gornjojelenskoj kući njegovih roditelja Marije i Ivana, inače prisutnih i ovoj misi.  U tim okupljanjima, a osobito tijekom odgovorne svećeničke službe  shvatili smo, a što je osobito važno znati i poručiti mladina danas za kriznih vremena – nema života bez žrtve križa, s jeftinijim i najčešće nikakvim rješenjima, rekao je vlč. Bulić.  Župnik Žagar  rado se prisjetio svojih mjesnih  svećenika  Ignacija Valčičeka, Alojzija Petranovića Ivana Benkovića., u vrijeme njegove mlade mise  1987. godine vezano uz G. Jelensku čak 12 časnih sestara. Sa zahvalnošću i danas na Veliki Četvrtak obuče misnicu koju su za nj izvezle sestre karmelićanke. Uz mještane Josipu Žagaru, posebno su zahvalili uz prigodni recital i njemu posvećenu pjesmu njegovi sadašnji župljani župe Bl. Pape Ivana XXIII.  u zagrebačkoj Dubravi s trajnim đakonom Krunoslavom Kičinbačijem. Župniku Žagaru poželjeli su  da  kao dobar pastir ustraje u izgradnji svetišta u ovoj velikoj župi, a čije temelje treba uskoro blagosloviti. Čestitku i zahvalnost za revnost u svećeničkom služenju uputio je i nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić. Tekst je pročitao također rođeni Jelenčanin don Bernardo Pleše, ravnatelj Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića i rektor Biskupijskog sjemeništa u Dubrovniku. On je zajedno s Marijanom Kušanićem, župnikom zagrebačke župe Sv. Marka Križevčana, te duhovnicima Družbe Sinova Bezgrješne  iz Kutine  p. Marianom Pasarinijem i p. Afonsom Mevohom  sudjelovao u euharistijskom slavlju. Glazbeno jubilej  je obogatio  sastav  Magnificat band  župe sv. Josipa iz Grubišnog Polja. Uz jubilej svog mještanina Gornjojelenčani   su  u obližnjem  Društvenom domu „Ivica Pajer“  u znaku mjesne tradicije priredili okupljanje za sve sudionike misnog slavlja.
D. P.