Ciklus „Hrvatski martirologij“ završio je u četvrtak 28. veljače predstavljanjem knjige Lojze Buturca „Ratne i poratne žrtve Drugog svjetskog rata na području Sisačke biskupije“. U ovoj prvoj knjizi iz Biblioteke „Hrvatski martirologij Sisačke biskupije“, autor kao živi svjedok prikazuje stradanja svećenstva, naroda i crkvi na području današnje Biskupije. Buturac donosi prikaz života u to vrijeme, stavlja novo svjetlo na neka događanja iz povijesti grada Siska i progovara o logorima smrti i stratištima od 1945. godine do 1947. godine. Kao dodatak, u knjizi se nalazi i kratki osvrt na Domovinski rat sa svećeničkim žrtvama i stradanjima na sisačko-banovinskom području.
U punoj Dvorani bl. Ivana Pavla II., u sisačkom Velikom Kaptolu, o djelu su govorili biskup Vlado Košić, urednica Spomenka Jurić, ravnateljica sisačke Narodne knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ Snježana Pokorny, nakladnik Stjepan Juranić i autor.
Biskup Košić, koji je ujedno i napisao predgovor ove knjige, podsjetio je kako je Buturac imao 21 godinu na kraju Drugog svjetskog rata i kako će ovo njegovo djelo svjedočanstava o stradanjima i žrtvama ubuduće biti nezaobilazno za povijest Siska i Sisačke biskupije. “Tu će pasti mnoge maske, mnoge laži i neistine koje se i sada pripovijedaju o događajima i sudionicima tih godina. Ovdje se te stvari razotkrivaju iz prve ruke“, poručio je biskup.
Govoreći o razlozima pisanja ove knjige, autor je rekao kako godinama prati stradanja Hrvata od komunističke vlasti i kako su stotine njegovih članaka o žrtvama i mučenicima razasuti po raznim publikacijama i često su teško dostupni čitateljima, te je na poticaj biskupa Košića odlučio sve te podatke skupiti u jednu knjigu dostupnu svima.
Kratki pregled knjige | |
![]() |
Buturac je istaknuo i kako je svrha knjige opis žrtava komunističke vladavine, te se može zvati i martirologij, jer njome se želi dati pregled stanja nedavne prošlosti na području Biskupije, osobito odnos komunističke vladavine prema vjeri i Katoličkoj Crkvi. „Mlađi naraštaji imaju pravo znati punu istinu o svim nedaćama i žrtvama, koje su podnesene za vjeru i hrvatsku Domovinu“, rekao je autor.
Zahvalivši se svim uključenima u izradu ove knjige, urednica Spomenka Jurić rekla je kako ona daje odgovore na pitanja o stvarima o kojima smo do sada jako malo čuli. Tako knjiga donosi odgovore i nove poglede na događaje poput osnivanja Partizanskog odreda, dječjeg logora, vjerskih prijelaza, ali progovara i o nekim lijepim stvarima iz toga razdoblja.
Ravnateljica sisačke Narodne knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ Snježana Pokorny govorila je o bogatom radu gosp. Buturca i bibliografiji, podsjećajući da je upravo knjižnica prije četiri godine izdala »Bibliografiju radova Lojze Buturca«, te kako već sada ima materijala i za novu.
Na kraju, nakladnik Stjepan Juranić poručio je kako je ova knjiga namijenjena prije svega mladima, da shvate koja se to tragedija dogodila hrvatskom narodu i to od onih koji na žalost i danas slijede tu ideju.
Za glazbeni dio programa zadužen je bio VIS „Izvor ljubavi“.
XX“>