Predstavljanje zbornika “Hrvatski mučenici i žrtve iz vremena komunističke vladavine” održano je u srijedu 9. travnja u Dvorani bl. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu. O zborniku su govorili predsjednik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij gospičko-senjski biskup Mile Bogović, urednik dr. sc. Jure Krišto, povjerenik za hrvatski martirologij Sisačke biskupije dr. sc. Mile Marinčić i gđa Spomenka Jurić, autorica jednog od radova u zborniku.
Zbornik je objavljen u izdanju Komisije Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije BiH za hrvatski martirologij te Glasa Koncila, a na više od 700 stranica sadrži radove s prvog znanstvenog skupa o toj temi, održanog u Zagrebu 25. i 26. travnja 2012. U svom prvom dijelu, govori o žrtvama na cijelom prostoru gdje žive Hrvati, te ukazuje na korijene ideologije i represivnog sustava koji je pobio oko 100 milijuna ljudi. Drugi dio bavi se stradanjima svećenika po biskupijama, te redovnika i redovnica po njihovim provincijama, dok je u trećem dijelu riječ o žrtvama za koje postoji moralna sigurnost da su mučenici, odnosno za koje ima znakova koje Crkva traži za proglašenje mučenika ili mučenice. Tako su prikazani životi i dana izvješća o radu postulatura bl. Alojzija Stepinca, bl. Miroslava Bulešića, bl. Drinskih mučenica, s. Žarke Ivasić, fra Lea Petrovića i 65-ero subraće, fra Rafe Kalinića, te o. Dominika Barača.
Na početku predstavljanja, okupljene je pozdravio sisački biskup Vlado Košić zahvalivši biskupu Bogoviću na dolasku kao i svima zaslužnima za ovaj događaj. Biskup je istaknuo i kako se predstavljanje uklapa u aktualnu Godinu hrvatskih mučenika u Sisačkoj biskupiji, te je podsjetio i kako zadnjih nedjelja u župama Biskupije postavlja spomen-ploče na stradale svećenike od komunizma.
Govoreći o održanom znanstvenom skupu dr. sc. Jure Krišto je naglasio kako je on održan sa željom da se oda poštovanje žrtvama koje su toliko dugo sustavno bile prešućivane i zanemarivane. Krišto je istaknuo i kako sva ta održana predavanja, a koja se nalaze i u zborniku, predstavljaju jedan okvir za razumijevanje konteksta u kojem su nastale žrtve i zašto neke od njih zaslužuju naše priznanje kao mučenici, te da ih se predstavi kršćanskoj zajednici za uzor i štovanje. “Ta su predavanja važna i zbog potrebe pomirenja i izbjegavanja antagonizama u suvremenom hrvatskom društvu. Točno saznanje o žrtvama i iskreno poštovanje prema njima, neovisno o počiniteljima, preduvjet su zdravog društva. S druge strane, uistinu je važno prihvatiti činjenicu da je počinitelja zločina bilo na svim stranama, te da žrtve poštujemo ne zbog počinitelja, nego zbog samih žrtava”, rekao je Krišto.
Govoreći o drugom djelu zbornika Krišto je istaknuo kako su u njemu po prvi puta predstavljana stradanja po biskupijama i redovničkim zajednicama, te iako su otprije postojali statistički podaci o stradalim svećenicima, časnim sestrama i bogoslovovima, ovdje je pozornost posvećena ne samo njima nego i vjernicima laicima. Kao posebnu vrijednost tih podataka istaknuo je prije svega to što se tako sada stječe povijesna slika neke biskupije, kraja ili redovničke zajednice jer nisu svi krajevi imali isto iskustvo u Drugom svjetskom ratu, nisu svuda bili isti neprijatelji i isti počinitelji zločina. Na kraju zaključio je kako je zbornik vrlo korisno polazište za daljnja istraživanja i rad na ovim temama.
U nastavku, o svom radu u zborniku progovorila je bivša povjerenica za hrvatski martirologij Biskupije gđa Spomenka Jurić, a koji prikazuje stanje istraženosti stradanja i obilježavanja mučenika iz vremena komunističke vladavine na području Sisačke biskupije. Gđa Jurić je istaknula kako je pri istraživanju uvidjela da postoji jako malo pisanih radova na ovu temu, te kako je Biskupija pokrenula brojne korake da se jasnije osvijetli ova problematika.
Povjerenik za hrvatski martirologij Sisačke biskupije dr. sc. Mile Marinčić osvrnuo se između ostalog na sustavni proces prikupljanja podataka o stradalim žrtvama koji se uz pomoć svećenika ili kontakt osoba odvija u svakoj župi Biskupije, a koji će donijeti razmjere stradanja Hrvata katolika. “Vjerujemo kako ćemo svakog dana biti sve bliže istini rasvjetljujući je sa svih strana. Svjesni smo kako zbog vremenskog odmaka, te zbog sustavnog uništavanja podataka u komunizmu, nažalost nikada nećemo spoznati cjelovitu istinu o navedenom vremenu”, zaključio je Marinčić.
Biskup Bogović govorio je o radu Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij. Ukratko je predstavio povijest rada ove Komisije te iznio najvažnije stavke njezina djelovanja, posebno se osvrnuvši na popis svih žrtava komunističke vladavine, koji će se provesti u svim biskupijama i nadbiskupijama. Poručio je i da kao što je prva Crkva pamtila svoje mučenike, tako se i danas treba spominjati osoba koje su svoj život mučenički položile za svjedočanstvo vjere, te kako je Crkva oduvijek tražila i poticala da se ide prema istini i da se svim žrtvama oda poštovanje. Na kraju, biskup Bogović pohvalio je rad povjerenstva za hrvatski martirologij Sisačke biskupije istaknuvši kako je pristup i način rada jedan od najozbiljnijih i najtemeljitijih od svih hrvatskih biskupija.