14. lis 2013.

Tradicionalni 4. susret sisačkog biskupa Vlade Košića i predstojnice Katehetskog ureda s. Smilje Čirko s ravnateljima osnovnih i srednjih škola s područja Sisačke biskupije održan je, u ponedjeljak 14. listopada u Dvorani bl. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu. Tema ovogodišnjeg susreta bila je “Odgoj za Caritas”, a uz ravnatelje nazočili su mu i zamjenik gradonačelnice grada Siska Marko Krička, vd. pročelnica za društvene djelatnosti Grada Kristina Sučić i savjetnica Odjela za prosvjetu, kulturu i
šport Sisačko-moslavačke županije Zrinka Štajdohar.

Na početku, okupljene je pozdravio biskup Košić ističući zadovoljstvo odnosom između Crkve i škola na području Biskupije. Biskup je upozorio i kako danas školstvo i Crkva trebaju sve više surađivati, svjesni da u današnjim društvenim okolnostima uvijek trebaju imati ispred sebe dobrobiti djece i mladih. “Čovjek je onaj kojemu treba posvetiti dužnu brigu i zato je prosvjetno zvanje toliko bitno i zato je baš Crkva od početka bila ona koja je podupirala i osnivala prve odgojno-obrazovne institucije u čitavom svijetu i u našem narodu”, dodao je biskup i podsjetio na doprinose Crkve u povijesti školstva. Citirajući pojedine dijelove Ugovara između Svete Stolice i Republike Hrvatske, a posebno se osvrćući na poglavlje o području odgoja i kulture biskup je istaknuo kako se danas u javnom mnijenju, a osobito medijima, sve više pokušavaju istisnuti pozitivni stavovi ovih Ugovora. Biskup se zapitao odakle to mnijenje da se osporava ono što se stoljećima gradilo i gdje su temelji naše uljudbe. “Ako želimo dobro svom narodu i djeci koju odgajamo moramo poštivati neke vrijednosti u kojima se stvarala i stvara kultura koju mi trebamo predati toj djeci”, rekao je još biskup te poručio kako je baš vjeronauk tu da djeci omogući te i druge temeljne spoznaje.

Govoreći o temi susreta predstojnica s. Smilja Čirko istaknula je kako se od škole očekuje promišljanje i djelovanje s određenim vrijednostima. Jedna od tih vrijednosti je svakako aktivno sudjelovanje djece i mladih u društvenom životu i promicanju njihove odgovorenosti prema općem dobru, prirodi i radu, te prema samima i drugima. “Na tragu toga i s obzirom na materijalnu situaciju koja pritišće naše društvo, gdje se sve više osjeća razlika između onih koji imaju i onih koji žive na rubu egzistencije želja mi je da se u našim školama, djecu i mlade pokuša senzibilizirati da u svojoj sredini znaju prepoznati one koji su drugačiji od njih, one koji nemaju i da zbog toga nisu manje vrijedni”, rekla je s. Čirko.

U drugom dijelu susreta predavanje s primjerima iz prakse održale su  ravnateljica Caritasa Biskupije Kristina Radić i vjeroučiteljica Đurđica Friš. Tako je ravnateljica Radić donijela pregled rada Caritasa i njenih ustanova poput pučke kuhinje i kuće “Sv. Vinko Paulski” u Oboru, brojnih akcija koje provodi, te progovorila o mreži vrijednih suradnika i volontera. Vjeroučiteljica Friš predstavila je primjer iz svoje prakse, izvannastavnu aktivnost “Odgoj za Caritas” koju provodi s učenicima u svojoj školi dva sata tjedno. Njome na konkretne načine među djecom promiče karitativnu djelatnost, međugeneracijski dijalog i suradnju s društvenim udrugama. Friš je dala i prijedlog kako takvu aktivnost realizirati i u drugim školama.  Susret je završen zanimljivom diskusijom na tu temu.

Pin It on Pinterest