8. svi 2015.

U subotu 9. svibnja deseta je obljetnica kako je 2005. godine s  novijim sustavnim oblikom po zagrebačkom Nadbiskupskom duhovnom stolu odobren i  utemeljen Caritas župe BDM Snježne u Kutini. Inače još 1934. godine  na razini Zagrebačke nadbiskupije prvi  predsjednik Caritasa je Alojzije Stepinac  nadbiskup-koadjutor, danas blaženik Katoličke crkve. Za komunističke vlasti djelovanje Caritasa  je zabranjeno. Prije četvrt stoljeća pod ravnanjem rođenog  Kutinčanina mons. Vladimira Stankovića, radom započinje Hrvatski Caritas. U kutinskom kraju za  Drugog svjetskog rata sa župnikom Antunim Pavlovićem, posebno se skrbi za  prognanu djecu. S s mons. Željkom Slonjšakom za novijeg Domovinskog rata  značaj Caritasa osjetilo je na tisuće  ratom pogođenih

Današnji Caritas u deset godina rada  postao je humanitarna radna svakodnevnica. Surađuje s Gradskim socijalnim vijećem, Centrom za socijalnu skrb, zdravstvenim ustanovama, policijom, donatorima… U  promicanju socijalnog nauka Crkve, prepoznatljiv je kutinski znak.  Osobito je vrijedno dnevno, samozatajno djelovanje u ljubavi prema bližnjima. Na njegovom čelu su humanošću dokazanih volonteri,  zahvalno naglašava aktualni župnik Dragutin Papić

Voditeljica Caritasa od osnutka je Jasna Erdelji, a njezina agilna zamjenica Renata Klobučar. Ne samo da poručuju već terenskim  radom u minulom desetljeću sa stalno aktivnih  desetak članova  potvrđuju ulogu Caritasa. Osjeća se to u opskrbi bolesnih i usamljenih. Neki od njih žive na rubu, ili čak potpunoj bijedi. Prigodom tradicijske posjete za božićnih i uskršnjih blagdana dobivaju se saznanja za nužno saniranje neimaštine sugrađana. Iza kutinskog Caritasa tako su za siromašne popravljene  kuće, osiguran ogrjev i voda, stvoreni higijenski uvjeti,  dovezene tisuće  toplih  obroka,  skrb za zahtjevne zdravstvene usluge… Volontere  ne ograničava omeđeni prostor vlastite župe. Djeluju se od Piljenica, Banove Jaruge, Gojla, kutinskog Krča, sela župe Kutinska Slatina. Bez obzira na vjeru i naciju rad je  prepoznat do pomoći i kod prihvaćenih azilanata. Uz nepogode to je sasvim razumljivo. Prošle godine dvotjednim pedantnim sortiranjem i pakiranjem živežnih namirnica, odjeće i obuće plemenitost  u nevolji osjetila se i kod poplavom ugroženih u istočnoj Slavoniji.

Od ovih dana suradnik kutinskog Caritasa je brat Krunoslav Crkvenac,  po srodnosti djelovanja brat iz Zajednice Družbe Sinova Bezgrješne. Želja mu je i na taj način do glasa svetosti promicati ime redovnika te Družbe .sluge Božjeg brata Ivana Bonifacija Pavletića, rođenog u Zbjegovači Grad je prepoznao rad Župnog Caritasa. Osigurao je prostor za rad (Kutina, Crkvena 6), a dao i  potporu nabavci neophodnog vozila. Godine 2010. Grad Kutina dodijelio je Župnom Caritasu i Godišnju nagradu.