29. lip 2015.

Sisački biskup Vlado Košić predvodio je, u ponedjeljak 29. lipnja, svečano misno slavlje u kapeli Sv. Petra i Pavla u Boku (sisačka župa sv. Kvirina), tijekom kojeg je i blagoslovio ovu novo-obnovljenu drvenu kapelu, izuzetan spomenik tradicijske sakralne baštine ovoga kraja.

U koncelebraciji bili su domaći župnik mons. Zdravko Novak i župni vikar Tomislav Kolar, a u ime župljana na početku biskupa je pozdravio Mijo Domitrović.

Govoreći o sv. Petru biskup je istaknuo kako je prvenstvo, koje je primio da bude prvi među apostolima, on potvrdio svojom krvlju, te kako sam nije imao snage da pripada Isusu do kraja, sve dok s drugim apostolima nije primio Duha Svetoga. „Čuli smo u Djelima apostolskim kako je Herod u Jeruzalemu ubio Jakova, prvog mučenika među apostolima, a onda kada je vidio da se to svidjelo narodu zatvorio je i Petra. Narod se Božji molio, a Anđeo Gospodnji oslobodio je Petra od okova, te je on uvidio da je to čudo djelo Božje i da ga Bog doista šalje da svijetom propovijeda o Kristu“, rekao je biskup te dodao kako je tako i sveti Pavao koji je bio najveći progonitelj kršćana, nakon što mu se ukazao Isus postao veliki vjernik i navjestitelj. „Najprije su ga se apostoli bojali, ali kada su vidjeli da ima istu Silu i Snagu Božju kao i oni, putovao je po čitavom svijetu propovijedajući Krista, a na kraju je završio poput Petra u Rimu. Petar je bio raspet na Vatikanskom brežuljku na križu, a Pavao ubijen mačen, posvjedočivši tako svoju vjeru u Krista. Ta nam dva velika propovjednika, apostola i učenika, svjedoče da je usprkos svim teškoćama moguće izdržati i biti vjeran Isusu. Velika je vrijednost što mi imamo mučenike od prvih apostolskih vremena, koji su radije život izgubili nego da ne budu vjerni Isusu Kristu. Upravo je to djelo Božje, djelo Duha Svetoga“, rekao je biskup.

U nastavku, govoreći o mučenicima naših dana biskup je podsjetio na bl. Alojzija Stepinca te svećenika-mučenika vlč. Petra Žagmeštra. „Blaženi Alojzije Stepinac toliko je progonjen i mučen, a nažalost i sada kada treba biti proglašen svetim još uvijek ga progone. Ali, mi znamo Bog pobjeđuje na kraju kada čovjek s povjerenjem stavlja svoj život u njegove ruke. Mi smo i jučer uz našu katedralu blagoslovili bistu vlč. Petra Žagmeštra. On je jedan od 22 svećenika u našoj Biskupiji koje je ubio komunistički režim. Možda mi danas nismo pozvani na takvo mučeništvo, više se svećenici ne zatvaraju, ali vjera se Božja itekako proganja. Želi nas se otjerati iz javnosti, političari samo traže vjernike kada mogu profitirati od njih, ali da nam dopuste da mi živimo svoju vjeru, to ne žele. Žele nas zatvoriti da nas se ne vidi u javnosti, te se napadaju sve katoličke vrijednosti poput braka i obitelji. Sad se izmišlja nova institucija. Ne može to biti ljudsko pravo ako ti to Bog nije dao. Takvo je vrijeme došlo i o tome je govorio sv. Petar ‘doći će vrijeme kada se ljudi više neće voditi zdravim razumom nego će slijediti pohote svojih strasti’. To bi sad trebalo proglasiti da je dobro, a što je očito protiv naravi ljudske i protiv Božje volje.  Ovih dana se slave i oni koji su ubijali naše svećenike, slavi se zvijezda petokraka pod kojom su ubijeni naši ljudi, prije 25 godina razarani naši gradovi, te je se proglašava simbolom dobra. Sjetimo se samo Petra Žagmeštra, 172 žrtve Spomen područja Pancerica, onih s Križnog puta i brojnih drugih. Mi ne možemo ne štovati te žrtve. I danas se toliko nasilja vrši u ime te liberalne demokracije koju propagira ostatak jugokomunističkog sustava koji želi da se pokorimo nečemu što nije po naravi i po Božjem zakonu“, upozorio je biskup te poručio na kraju okupljenima da se ne boje svjedočiti svoju vjeru jer je u njihovu srcu Duh Sveti.

Na kraju mons. Novak je zahvalio Biskupu kao i svima koji su uložili trud u obnovu ove kapele.

Kapela Sv. Petra i Pavla u Boku sagrađena je 1752. godine na mjestu starije. Uz njezinu povijest vezana su dva značajna protagonista u oblikovanju umjetničkog i kulturnog krajolika sjeverozapadne Hrvatske sredinom 18. stoljeća: zagrebačkog kanonika Nikolu  Terihaja, naručitelja i kipara Antuna Reinera, autora glavnog oltara. Vrijednošću glavnog oltara, oslika, skulptura i cijelog liturgijskog prostora predstavlja pravu „pučku konkatedralu“. U ovoj fazi obnove izvedeni su svi vanjski konzervatorsko restauratorski radovi, a slijedi uređenje unutrašnjosti.

 

Pin It on Pinterest