18. pro 2016.

Sisački biskup Vlado Košić blagoslovio je u subotu 17. prosinca ispred crkve Sv. Roka u Kratečku spomen-ploču i „križ istine“ za dvanaest uglednih mještana Kratečkog i Mužilovčice koje su 1945. partizani odveli iz sela, masakrirali i ubili u šumi Brezovici, predjelu zvanom Kostrinje, bez ikakve krivnje i pravednog suđenja.

Blagoslovu križa i ploče uz brojne župljane prisustvovali su i članovi sisačkog ogranaka Hrvatskog domobrana na čelu s g. Josipom Frkovićem, predstavnik Sisačko-moslavačke županije g. Ivan Celjak te mjesni župnik vlč. Damir Ceković.

Nakon blagoslova uslijedila je sv. misa u župnoj crkvi sv. Roka koju je predvodio biskup Košić u zajedništvu s domaćim župnikom Cekovićem. U homiliji biskup je posvijestio kako iza svakoga imena na ploči postoji stvarna osoba i da se svake te osobe treba sjećati s poštovanjem. U tom smislu spomen na ove žrtve trebao bi nam buditi poštovanje i ljubav prema vlastitom narodu i vječnom životu.