19. velj 2014.

Sisački biskup Vlado Košić uputio je u utorak 18. veljače pismo svim župnicima, upraviteljima župa, rektorima samostalnih kapela, samostanima, te svim vjernicima Sisačke biskupije, u kojem ih poziva na molitvu i darivanje stradalih u poplavama.

U pismu biskup između ostalog ističe: „Naš biskupijski Caritas je svaki dan, od početka tih događaja, intervenirao i pomagao, prije svega u donošenju hrane i pitke vode na sam teren gdje su ljudi zbog poplave trpjeli odsječenost od ostatka mjesta i ostali u nemogućnosti sami odlaziti u trgovine i kupiti potrebne namirnice. Također naš je Caritas pomagao i dragovoljce koji su dane i noći radili na nasipima i branili ugrožena mjesta i kuće. Ali ne samo da su dužni drugima pomagati članovi našeg biskupijskog i naših župnih Caritasa – kojima od srca izričem veliku zahvalu i odajem golemo priznanje, nego to smo, braćo i sestre, svi dužni: pomagati bližnjima u nevolji. Zato najprije potičem da svatko svome najbližem ugroženom susjedu pomogne u osnovnim potrebama. Također sve pozivam na molitvu da nas mimoiđe daljnje zlo ove prirodne nepogode, da Bog dade snagu svim ljudima, osobito svim pripadnicima raznih službi da izdrže i obrane naša mjesta, ljude i imovinu. Kad ovo zlo prođe, vidjet će se tek koja je prava šteta. Ipak mi trebamo djelovati odmah, što prije, tj. sada kad su ljudi u nevolji. Zahvalan sam mnogim pojedincima i ustanovama koje su nam u najbržem roku izrazile svoju potporu i konkretno nam pomogle svojim darovima. Molim stoga i sve vas, draga braćo i sestre, osobito vas, koji niste direktno pogođeni ovim zlom poplava da koliko možete pomognete svojoj braći i sestrama u nevolji.“

Biskupovo pismo u cijelosti

Biskup je i odredio kako će se u sljedeće dvije nedjelje 23. veljače i 2. ožujka, u svim crkvama, i kapelama Biskupije gdje se okupljaju vjernici na misna slavlja, uputiti Bogu žarka molitva za sve pogođene zlom poplava, te da se skupljaju darovi, u hrani i novcu, kako bi Caritas Sisačke biskupije mogao pomagati stradale.