Znanstveni skup “Pogled u prošlost: 920 godina povijesti Otoka Ivanicha” održan je u subotu, 16. studenoga u Kloštar Ivaniću u organizaciji Župe Kloštar Ivanić, Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, Zagrebačke županije, Općine Kloštar Ivanić, Grada Ivanić Grada i Općine Križ, te pod pokroviteljstvom Hrvatskog instituta za povijest i Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
Prvi spomen o Otoku Ivaniću (Insula Ivanich) potječe iz 1093. godine kada je hrvatsko-ugarski kralj Ladislav, osnivajući Zagrebačku biskupiju, odredio i darovao zagrebačkom biskupu posjede na području Čazme, Dubrave i Ivanića. Bogata i burna, kulturna i politička povijest Ivanića zapisana je i sadržana u mnogim kronikama, izvješćima, ugovorima, maticama, različitim spisima i dokumentima, povod su ovog znanstvenog skupa. Tu su i arheološki nalazi, sakralna baština i redovnici, u prvom redu franjevci koji ove godine slave 505. obljetnicu svoga dolaska i djelovanja u Kloštar Ivaniću, knjižnice i čitaonice, stara ljekarna i povlastica „slobodnog trgovišta“ iz 14. stoljeća, obrana Hrvata pred nadiranjem Turaka, vojna krajina, umjetničko blago i životi znamenitih Ivanićana koji govore o značenju i ulozi Otoka Ivanića u izgradnji hrvatskoga kulturnog identiteta. Cilj ovog znanstvenoga skupa bio je te sve bitne činjenice, povijesne događaje i osobe oteti zaboravu i objasniti ih na primjeren način. O vjerskom i duhovnom životu te bogatoj kulturnoj baštini napisali i iznijeli su znanstvene radove ugledni strunjači s različitih područja, osvjetljavajući dugu povijest ovoga kraja koja ima duboko i jasno zapisan trag o svemu što se ovdje događalo.
Na početku, pozdravnu riječ okupljenima su uputili predsjednik Organizacijskog odbora i rektor kloštarskog svetišta fra Tomislav Božiček, izaslanik sisačkog biskupa Vlade Košića generalni vikar Biskupije mons. Josip Ćorić, izaslanik provincijalnog ministara Hrvatske franjevačke provincije svetih Ćirila i Metoda fra Željka Železnjaka definitor fra Venancije Mihaljević, prorektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. sc. Emilio Marin, u ime Hrvatskog instituta za povijest dr. sc. Zdravko Dizdar, načelnik Općine Kloštar Ivanić g. Željko Filipović i gradonačelnik Ivanić-Grada g. Javor Bojan Leš. Otvorenju su uz brojne uzvanike prisustvovali i križevački biskup Nikola Kekić, te kancelar Sisačke biskupe mons. Marko Cvitkušić.
U prvom dijelu, kojim je moderirao dr. sc. Jakša Raguž, predavanja o najstarijem dijelu povijesti ovoga kraja održali su dr. sc. Hrvoje Kekez s Hrvatskog katoličkog sveučilišta na temu “Topografija posjeda Ivanić prema fundacijskoj ispravi samostana benediktinki”, dr. sc. Marko Jerković s Hrvatskih studija na temu “Crkvena uprava i Ivanić u razvijenome srednjem vijeku”, konzervatori u mirovini dr. sc. Zorislav Horvat i dr. sc. Vesna Švarc na temu “Samostan u Marči – ostaci ostataka”, a ovu sekciju je završila prof. dr. sc. Nataša Štefanec s Filozofskog fakulteta u Zagrebu predavanjem na temu “Izvješća o obrambeno-građevinskim zahvatima na području ivanićke kapetanije u XVI. stoljeću”.
Drugi dio započet je predavanjem dr. sc. Hrvoja Petrića s Filozofskog fakulteta u Zagrebu “Stanovništvo Otoka Ivanića u XVII. st.”. Slijedila su predavanja prof. dr. sc. Franje Emanuela Hoška iz Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda “Svetište i proštenište Gospe Ivanićke” , dr. sc. Veronike Reljac s KBF-a u Zagrebu “Suvremenik čudesnih zbivanja u Kloštru Ivaniću fra Ilija Jambrušić”, prof. Stipice Grgića s Hrvatskih studija “Društveno-političke prilike u ivanićkom kraju između dva svjetska rata”. Ovom selekcijom moderirao je dr. sc. Ivica Miškulin.
Trećim dijelom Skupa o najnovijoj povijesti moderirao je dr. sc. Hrvoj Kekez, a u njemu su izložili predavanja dr. sc. Zdravko Dizdar s Hrvatskog instituta za povijesti na temu “Žrtve i stradanja stanovništva ivanićkog kraja tijekom Drugog svjetskog rata i poraća”, dip. arh. Blanda Matica iz Hrvatskog restauratorskog zavoda na temu “Radovi obnove na crkvi Sv. Ivana Krstitelja u Kloštar Ivaniću 1998.-2012.”, dr. sc. Jakša Raguž s Hrvatskog instituta za povijest na temu “Djelovanje Specijalne jedinice policije ‘RIS’ 1991. godine” i prof. Domagoja Štefančića iz Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra rata na temu “Ratni put 65. ivanićgradske bojne HV u svjetlu dokumenata ‘Republike Srpske Krajine’ i JNA”.
Na kraju skupa predstavljene su jedinice lokalne samouprave Otoka Ivanića, a skup je završen svećanim misnim slavljem koje je u svetištu Majke Milosrđa u Kloštar Ivaniću predvodio sisački biskup Vlado Košić.
Rezultati ovog znanstvenog skupa bit će u skoro vrijeme sabrani i objavljeni u istoimenom zborniku radova.