28. lis 2013.

Drugi solistički CD Edmunda Andlera-Borića, poznatog hrvatskog orguljaškog virtuoza objavljen je nedavno u izdanju “Croatia records”, a posvećen je sisačkoj orguljaškoj baštini.

Program ovog nosača zvuka izveden je na četiri vrijedna instrumenta u crkvama sisačkog kraja, a koja su inače i dio Međunarodnog orguljaškog festivala “Ars organi Sisciae”. Tako je prvi dio programa sniman u predivnom ambijentu jedne od najljepših baroknih crkava u Hrvatskoj – Sv. Marije Magdalene u Selima kod Siska, na orguljama češkog graditelja Franciscusa Jenecheka iz 1777. godine. Drugi dio programa sniman je na orguljama Heferer iz 1882. godine u crkvi Sv. Martina u  Martinskoj Vesi, treći na orguljama švicarskog graditelja Kuhna u crkvi Sv. Nikole i sv. Vida u Žažini, a zadnji dio na velikim orguljama njemačke tvrtke Winterhalter u sisačkoj crkvi Sv. Kvirina.

Osim anonimnih hrvatski autora, Edmund Andler-Borić na albumu “” donosi djela Girolama Frescobaldija, Baldassarea Galuppija, Johanna Pachelbela, Jan Křtitela Kuchařa, Julija Bajamontija, Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelsona, Frane Paraća i Anđelka Klobućara. Od toccata, preko sonata, do koncerta i pastorala, Andler-Borić nas vodi kroz čudesni svijet orgulja.

U Hrvatskoj je tijekom evidencije orgulja (1972. – 1975.) zabilježeno oko 800 orgulja i orguljskih pozitiva, među kojima je velik broj povijesno i spomenički vrijednih starih glazbala od 16./17. do 20. stoljeća. U Sisačkoj biskupiji crkvene orgulje pratimo od 18. stoljeća, a postoji i nekoliko sačuvanih povijesnih instrumenata, kao što su orgulje u Selima i Martinskoj Vesi na kojima je snimljen dio programa s ovog nosača zvuka. Nažalost, četrdesetak orgulja uništeno je ili ukradeno na okupiranom teritoriju tijekom Domovinskog rata.

Edmund Andler-Borić (Zadar, 1975.) diplomirao je klavir u klasi prof. Ide Gamulin, a orgulje u klasi prof. Ljerke Očić, te magistrirao u klasi prof. Maria Penzara, sve na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Usavršavao se u majstorskim klasama Jaroslava Tume, Pietera van Dijka i Daniela Rotha. Godine 1999. odnio je apsolutnu pobjedu na II. hrvatskom natjecanju orguljaša Franjo Dugan. Ističe se izvedbama virtuoznih skladbi iz razdoblja romantizma i suvremene glazbe. Osobito je aktivan kao solist o čemu govori nekoliko stotina održanih koncerata po Europi, Južnoafričkoj republici, SAD-u i Rusiji što ga čini jednim od najistaknutijih mladih umjetnika orguljaša. Godine 2010. dobitnik je nagrade Franjo Dugan za poseban doprinos očuvanju i promociji orguljaške baštine. Osim što je gostovao na mnogim festivalima, pokretač je sličnih manifestacija u Hrvatskoj: ravnatelj je festivala “Orgulje Zagrebačke katedrale”, jedan je od pokretača, te ravnatelj međunarodnog orguljaškog festivala “Ars organi Sisciae” u Sisku, kao i festivala “Orgulje otoka Visa”. Kao solist nastupao je sa Simfonijskim orkestrom HRT-a, te surađivao s dirigentima Nikšom Barezom i Pavlom Dešpaljem. Izdavačka kuća Croatia Records objavila mu je prvi solistički CD 2009. godine koji je i nagrađen hrvatskom diskografskom nagradom Porin 2010. godine.

Pin It on Pinterest