Predavanje pod nazivom „Rat u BiH ili kako je Hrvatska četiri puta obranila i spasila Bosnu i Hercegovinu“ održao je u četvrtak 7. ožujka u sisačkom Velikom Kaptolu admiral, pisac i vojni strateg Davor Domazet-Lošo.
U prepunoj Dvorani bl. Ivana Pavla II. brojne okupljene Siščane i goste, a među njima generala Lukića, pozdravio je biskup Košić. On je istaknuo kako je ovo predavanje u povodu skorašnje haške presude Hrvatima iz BiH i generalu Praljku, a koji je između ostalog branio Sunju, župu u Sisačkoj biskupiji.
U svom izlaganju, admiral je istaknuo kako je ovo predavanje dio šire teme „Hrvatski Domovinski rat 1991. – 1995. godina – strateški pogled“, a ovdje se konkretno fokusirao na događanja u tom ratu na prostoru BiH, a u kontekstu mogućih prvostupanjskih presuda šestorici Hrvata iz BiH. Na početku Lošo je naglasio kako sa stajališta strategije, a ona kao najveći doseg vojnog umijeća neumoljiva je u svojim postavkama, nisu postojala dva rata, već jedan rat u Hrvatskoj i BiH , jer je Velika Srbija trebala biti sve istočno od crte, Virovitica – Karlovac – Karlobag, a to je prostor BiH i dvije trećine Hrvatske.
Predavač je pokazao, autoritativno i s dokazima srpskih, britanskih i američkih obavještajnih izvora, da su Hrvati četiri puta spasili i obranili BiH. Prvi puta 1991. godine, obranivši sebe, jer da je Hrvatska pala, gotova bi bila i BiH, a drugi puta u travnju 1992. godine , kada je Alija Izetbegović zastupao politiku da će JNA braniti BiH, a JNA je bila srpska okupacijska sila. „Da ne padne, BiH su obranili Hrvati na prostoru Kupres – Livno – Tomislav Grad i Doline Neretve“, poručio je Loše i kao treću i četvrtu obranu i spas naveo prvi i drugi napad na Bihać. „Da je Bihać pao, već su Britanci pokrenuli postupak da se Srbi proglase pobjednicima u Ratu i rat bi bio gotov, ali su ga Hrvati obranili“, rekao je predavač.
Dio predavanja posvećen je i sukobu između Muslimana i Hrvata za koji se sudi šestorici u Haagu. Loše je iznio dokaze da su Srbi, Velika Britanija i Francuska 1993. godine, nakon što su Srbi okupirali 70% BiH ubacili Vance-Owenov plan kako bi se Srbi odmorili od rata. Taj plan zahtijevao je, a nije imao nikakve mehanizme provedbe, da Srbi vrate 27% okupiranih teritorija, što Srbima nije padalo na pamet, i drugo, da se velik postotak teritorija, u odnosu na postotak u stanovništvu, dodijeli Hrvatima. „To su muslimani iščitali, pa ako ne mogu uzeti od Srba uzet će od Hrvata, a onda su Britanske obavještajne službe pomoću specijalnih ratova, a jedan od tih bio je Ahmići, učinili sukob između Muslimana i Hrvata, kako bi se stvorila slika da u Bosni ratuju svi protiv svih. Dakle tipičan oblik građanskog rata, kako su oni pokazali“, rekao je Lošo
Na kraju, govoreći o šestorici Hrvata iz BiH koji u Haagu čekaju presudu, admiral je rekao da sa strateškog polazišta on vjeruje u stvaranje cjelovite slike, da bi optužba za udruženi zločinački pothvat treba pasti baš kao što je to bilo u slučaju generala Markača i Gotovine, te bi konačna presuda mogla biti povoljna.