U organizaciji Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve Sisačke biskupije i suradnji s Katehetskim uredom, Povjerenstvom za mlade te Caritasom Sisačke biskupije pokrenut je projekt „Vjera ljubavlju djelotvorna (Gal 5,6).
U Godini vjere, ovim projektom želi se promovirati načelo socijalnog nauka Crkve „preferencijalna skrb za siromašne“ među vjernicima različite dobi. Načelo opredjeljenja ili povlaštene ljubavi za siromašne, definirano je u enciklici Socijalna skrb (Sollicitudo rei socialis) Ivana Pavla II., 1987. god. u br. 42. koji proglašava: „To je opredjeljenje ili osobit oblik povlaštenosti u oživotvorenju kršćanske ljubavi, a o njemu svjedoči čitava crkvena predaja. To se odnosi na život svakoga kršćanina, ukoliko on nasljeduje Kristov život, ali se isto tako primjenjuje i na našu društvenu odgovornost, pa stoga i na naš način života kao i na odluke koje u skladu s time moramo donositi u svezi s vlasništvom i upotrebom dobara.“
Tako ovo načelo odlično pogađa konkretizaciju svetopisamske obveze da vjera bude djelotvorna u odnosu na bolnu svakidašnjicu našeg hrvatskog društva, obilježenu sve većim siromaštvom s jedne strane, i sve većom otuđenošću i individualizacijom ljudskih odnosa s druge strane.
Projekt „Vjera ljubavlju djelotvorna (Gal 5,6) zato želi razmotriti što uopće siromaštvo jest; kako ga definiramo mi, a kako društvo i država; tko ili što su za nas siromasi; što se čini da im se pomogne i kako; te kako napraviti više.
O ovim će se pitanjima razmatrati paralelno s mladima i odraslima. Rad s mladima ostvaren je u suradnji s Katehetskim uredom, Povjerenstvom za pastoral mladih i Caritasom Sisačke biskupije, a uključuje teorijski i praktični rad sa zainteresiranim mladima. Mladi se upoznaju s društvenim problemom siromaštva na radionicama koje se nalaze u za tu svrhu pripremljenim priručnikom (možete ga skinuti ovdje), te prikupljaju sredstva za potrebe Caritasa Sisačke biskupije, dijeleći ljudima letke s prigodnim tekstom (letak). Na taj se način jača njihov volonterski angažman i uključenost u rad jedne karitativne institucije, a paralelno se jača socijalno povezivanje mlađih i starijih generacija jer se očekuje da će se naći ljudi koji će odgovoriti na poziv mladih da daruju nešto za Caritas i da tako zajedno učine nešto za opće dobro. Jedna će skupina mladih kroz prizmu fotografskog objektiva pokušati izraziti što je za njih siromaštvo i gdje ga nalaze. Rad s mladima je započeo s drugom nedjeljom korizme, a u rad su se uključile vjeroučiteljice Đurđica Friš, Marija Pujić, Marina Čupić te Nikolina Milatović.
Kako načelo preferencijalne skrbi za siromašne u br. 43. govori da se izazovna zabrinutost za siromašne mora se na svim razinama provesti u konkretne čine, uključivši tu i odlučnost da se donese i niz potrebnih reformi, a da o pojedinim mjesnim prilikama ovisi da se utvrdi koje su reforme najhitnije i način kako da se one ostvare; u tri veća grada Sisačke biskupije (Kutina, Sisak i Ivanić-Grad) organizirane su javne tribine pod nazivom „Preferencijalna skrb za siromašne“. Na tribinama će se zajedno naći predstavnici gradskih i društvenih organizacija (gradske uprave, Centra za socijalnu skrb, Crvenog križa, Caritasa, građanskih udruga) te iznijeti podatke o svom radu i pogledu na problem siromaštva u lokalnoj zajednici u kojoj djeluju. U dijelu javne rasprave očekuje se pronalaženje problema specifičnih za lokalnu zajednicu te prijedloga za zajedničko ublažavanje ili rješavanje istih.
Tribine će se održati:
13. 3. 2013. god. u Kutini, Pučko otvoreno učilište Kutina, Arcus club, 19,00h,
14. 3. 2013. god. u Sisku, Veliki Kaptol, dvorana Ivana Pavla II., 19,30h,
15. 3. 2013. god. u Ivanić-Gradu, Pučko otvoreno učilište Ivanić-Grad, 19,00h.
Projekt završava Danima otvorenih vrata Caritasa 16. 3. 2013. god. Tog će dana Caritas biti otvoren za sve ljude od 12 do 16h da donesu hranu, higijenske potrepštine, sredstva za čišćenje, školski pribor, opremu za novorođenčad i djecu. Mladi koji su bili uključeni u projekt, ali i drugi koji se žele toga dana uključiti, okupit će se i sudjelovati u radionicama o p. Antunu Cveku kojeg nazivaju “apostolom gradskih siromaha i očajnika” i čiji je životni moto „Vjera ljubavlju djelotvorna“ i biskupu Josipu Langu, zvanom „prijatelj siromaha“, koji je rodom iz Lepšića pokraj Ivanić-Grada, danas Sisačka biskupija. Nakon radionica će se upoznati s radom Caritasa i Pučke kuhinje te se podružiti s korisnicima Caritasa i Pučke kuhinje Sisačke biskupije.
Zaključci javnih rasprava i razmišljanja mladih bit će objavljeni u javnosti kao prijedlog svima što možemo učiniti bolje za ostvarenje socijalne pravde i pomoći onima koji toga najviše trebaju.
Valentina Kanić