Tradicionalni XLI. međunarodni teološki simpozij profesora filozofije i teologije u organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održan je od 18. do 20. travnja u Topuskom. Na simpoziju je sudjelovalo sedamdesetak sudionika s teoloških učilišta iz Zagreba, Rijeke, Splita, Đakova, Zadra i Sarajeva. Susret je počeo u utorak 18. travnja sastancima i sjednicama teoloških udruženja i društava, i to konferencijom dogmatske, fundamentalne, otačke i ekumenske teologije, a nastavio se skupštinom Europskog društva za katoličku teologiju – Hrvatska sekcija, na kojoj su izabrana tijela Društva.
Simpozij je službeno počeo 19. travnja pozdravnim govorima mr. Domagoja Moslera, dr. med., ravnatelja Lječilišta Topusko, Ive Žinića, župana Sisačko-Moslavačke županije, mons. dr. Vlade Košića, sisačkog biskupa, te prof. dr. Marija Cifraka, dekana Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je i otvorio Simpozij. Na ovogodišnjem skupu predavanja su organizirana u suradnji s Katedrom filozofije, Katedrom Svetoga pisma Staroga zavjeta, Katedrom Svetoga pisma Novoga zavjeta, Katedrom fundamentalne teologije, Katedrom povijesti kršćanske literature i kršćanskog nauka, Katedrom dogmatske teologije i Katedrom moralne teologije. Nakon pozdrava i otvaranja Simpozija slijedila su predavanja: dr. Ivan Dodlek, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Umjetnost u rascjepu između poplave progresa i arke opstanka; dr. Anđelo Maly, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Boriti se ili trčati za vjeru. Sportski jezik kao starozavjetna biblijska metafora; dr. s. Silvana Fužinato, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Poslanice Galaćanima i Rimljanima. Aktualnosti egzegetsko-teološkog istraživanja; dr. Branko Murić, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Neki izazovi za suvremenu teologiju objave.
Poslijepodnevni program drugog dana Simpozija bio je organiziran uz zajednički izlet putovima Sisačke biskupije. Uz pratnju i stručno vodstvo mjesnoga biskupa Košića, profesorice i profesori posjetili su neke značajnije crkve i svetišta biskupije. Nakon pohoda župnoj crkvi Sv. Ivana Nepomuka u Glini, sudionici simpozija posjetili su biskupijsko svetište Majke Božje Gorske u Gori i župnu crkvu Sv. Lovre u Petrinji.
Pohod putovima biskupije završio je u Sisku uz posjet i molitvu u crkvi Pohoda BDM te sisačkoj katedrali Uzvišenja sv. Križa. Biskup Košić upoznao je sudionike s povijesnim događajima važnim za Sisačku biskupiju, osobito s nekim dramatičnim trenucima iz Domovinskog rata. Nakon zajedničkog fotografiranja u prostorima sisačkoga Velikog Kaptola, zajednica profesorica i profesora završila je svoj edukativno-molitveni izlet u sisačkom Starom gradu.
Treći dan Simpozija nastavilo se s predavanjima: doc. dr. Drago Tukara, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Katekumenat u prvoj Crkvi kao škola permanentnog odgoja do kršćanske zrelosti; doc. dr. s. Marija Pehar, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Dogmatski sadržaji nekih suvremenih slikovnih prikaza Presvetoga Trojstva; dr. Martina s. Ana Begić, Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, Odgovorno roditeljstvo i upitan odgoj djece prema Amoris Laetitia. Nakon svih predavanja bile su kratke rasprave dok je posljednji dan nakon posljednjeg predavanja uslijedila plenarna rasprava.
Skup je, uz riječi zahvale svim sudionicima i organizatorima, zatvorio dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Cifrak.