Pozdravni govor na početku mise u Gvozdanskom 13.01.2013. Ispis E-mail
Nedjelja, 13 Siječanj 2013 20:14

POZDRAVNO SLOVO NA POČETKU MISE U GVOZDANOSKOM, 13.I.2013.

Sve vas rado pozdravljam i želim vam dobrodošlicu danas u Gvozdansko: dragi vojni biskupe mons. Jurju Jezerinac, poštovana i draga braćo svećenici – mons. Marko Cvitkušiću, kancelaru Sisačke biskupije, vlč. Stjepane Filipec, župniče župe sv. Filipa i Jakova ap. u Gvozdanskom, vlč. Ivane Faletaru, župni vikaru katedralne župe u Sisku, vlč. Miljenko Majiću, vojni vikaru u Petrinji, također pozdravljam vas, dragi predstavnici HV, HŽD i udruga proizišlih ih Domovinskog rata:

- gardisti Počasne zaštitne bojne OS RH u povijesnim odorama, kojim ešalonom zapovijeda gosp. Miljenko Bađun

- Društvo hrvatskog zmaja

- Povijesna postrojba Turopoljski banderij

- Kliški uskoci iz Klisa

- Kordinacija braniteljskih udruga grada Zagreba – s glasnogovornikom gosp. Ivicom Matoševićem,

-   predsjedništvo HŽD-  Predsjednik HŽD - Prof.dr. emeritus Zvonimir Šeparović

i predsjedništvo KBU Grada Zagreba te predsjednici drugih udruga

- pozdravljam i različita Izaslanstva:

-  branitelja Sisačko-moslavačke županije

-  Udruge Hrvatski demografski forum - Hrvatsko Pounje    -

-  Udruge 2. gardijske brigade "Gromovi“

-  Udruge branitelja Brodsko-posavske županije:

121. brigada iz Nove Gradiške i 108. brigada Slavonski Brod;

-  MH - ogranak Nova Gradiška; MH - ogranak Novska;

-  Udruga dragovoljaca DR iz Varaždinske županije, Hrvatsko kulturno vijeće - ogranak Varaždin, Hrvatsko žrtvoslovno društvo - ogranak

-  Hrvatskog žrtvoslovnog društva iz Zagreba

-  Udruge Macelj 1945.

-  Udruge bosansko-hercegovački Hrvati

-  Udruge "Jazovka"

-  Bratovštine Petar Zrinski - Časni stol Čakovec, s predsj. g. Zlatkom Bacinger

-  udruge branitelja grada Kutine i Matice hrvatske ogranak Kutina

-  Udruge PSG SOD "Damir Tomljanović - Gavran" iz Zadra

-  Izaslanstvo Hrvatske pozadinske fronte

- Bivši načelnik GS OS RH i umirovljeni general zbora Josip Lucić

-  Predsjednik Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije - g. Željko Kardaš

-  Predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade "Gromovi" umirovljeni brigadir g. Mile Krišto

-  Idejni začetnik hodočašća u Gvozdansko - g. Damir Borovčak

-  Predsjednik UO KBU Grada Zagreba - g. Damir Loborec

- pjevači Katedralnog zbora Sisak i pjevači Hrvatske bašćine

Dragi hodočasnici pristigli u Gvozdansko iz Zagreba, Varaždina, Nove Gradiške, Siska, iz Splitsko-dalmatinske županije, draga braćo i sestre!

Sve vas od srca pozdravljam i zahvaljujem vam što ste se okupili danas ovdje. Naime, na današnji se dan 13.siječnja – prije 435 godina – tj. 1578. godine ovdje zbio neviđeni događaj, kako naš gosp. Damir Borovčak u svojoj knjizi piše: „hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog premca“. Naime, nakon tromjesečne turske opsade hrabri hrvatski branitelji utvrde Gvozdansko svi su izginuli, smrznuti na zidinama grada. Ovdje je nadahnuće da se i mi danas trebamo hrabro boriti za Domovinu, danas, kad to više nije, hvala Bogu, oružana borba, ali je neprestana borba za ono što je dobro, pošteno, pravedno, istinito i vrijedno. Ovdje su i u Drugom svjetskom ratu Hrvati ginuli, a također i u Domovinskom ratu. Na taj način Gvozdansko objedinjuje sve te naše teške narodne tragedije ali i ponos i hrabrost te nam poručuje da usprkos svim nedaćama, agresiji i nasilju, koje i danas podnose hrvatski ljudi, u nama treba prevladati hrabrost i ponos, da bismo svi bili dionici i hrvatske pobjede.

Vojni biskupe, započnite ovo slavlje i predvodite nas u molitvi danas, te nam uputite Vašu pastirsku riječ.