15. pro 2013.

U subotu je  u Zbjegovači (župa Ilova), rodnom mjestu brata Ivana Bonifacija Pavletića redovnika Družbe Sinova Bezgrješne izložba božićnih jaslica pod nazivom „Bonifacijev Božić u Zbjegovači“ okupila iznimno velik broj zainteresiranih. Jaslice su rad učenika osnovnih škola: Mate Lovraka, Vladimira Vidrića i Zvonimira Franka iz  Kutine te škole domaćina Banove Jaruge u čijem je sastavu i zbjegovačka područna škola. Našle su se tu i jaslice iz radionice mladih župe BDM Snježne u Kutini. Osobiti je bio ugođaj živih jaslica koje su priredili učenici iz Bonifacijeve rodne Zbjegovače sa svojom i za ovu prigodu posebno angažiranom učiteljicom Sanjom Rašo. Događaj je nakon hodočasnićke himne Bonifaciju u ime Povjerenstva za promicanje lika brata Bonifacija najavila i vodila u ozračju Božića i objave 150. obljetnice rođenja brata Bonifacija Vesna Košak.

U ime OŠ Banova Jaruga riječi dobrodošlice uputila je zamjenica ravnateljice Đurđa Krajcar. Među gostima bili su zamjenik gradonačelnika Kutine Damir Petravić, predsjednik Gradskog vijeća Nikola Domitrović, pročelnica Odjela za društvene djelatnosti Jasminka Molnar i predsjednik Mjesnog odbora Zbjegovače Kristijan Erendić. O vrijednosti izloženih jaslica govorilo je maštovito umijeće mladih te njihovu izradu pohvalio je povjesničar Mladen Mitar. Na uloženom trudu čestitao je zamjenik kutinskog gradonačelnika Damir Petravić. Tom prigodom iskazao je zahvalnost  Družbi Sinova Bezgrješne, što djelujući i u Kutini ovakovim okupljanjem i to mladih daje duhovni sadržaj toliko potreban u ovo vrijeme koje upravo to traži.  Izrekao je i spremnost Grada Kutine u potpori naročito pri obilježavanju  150. obljetnice rođenja brata Bonifacija, a koja se slavi iduće godine.  U srpnju bit će obilježen i međunarodnim susretom mladih njihovim koracima simbolično rečeno u Bonifacijevim cipelama u njegovom zavičaju.  Zahvalno je to primio posebno pater Mariano Passerini koji je objavio da ovim događajem i započinje taj  izniman,  ne samo Bonifacijev jubilej već i svih oni koji  promiču njegovo ime i plemenita mu djela o skrbi za bolesne i odgoju nezbrinute mladeži.  I pisana riječ uz Bonifacija našla je mjesta u zbjegovačkoj promociji njegove 150. obljetnice rođenja. Poseban je bio trenutak kada je uz ime brata Bonifacija, istraživanjima, prevođenjem i poticajem na molitvu za njegovo proglašenje blaženim č. sestra Mirjam Kuštreba predstavila Bonifacijev kalendar uz njegov 150. rođendan. Koncepcijski na tri jezika (hrvatski, talijanski, engleski) mala je  zidna monografija, a koja svakodnevno podsjeća na skromnog  postolara koji potvrđuje da su na  svetost svi  pozvani.  Stihove o Bonifaciju zavičajnih pjesnika Mirjane Plažanin i Darka Klausa, neke prevedene i na talijanski jezik, pročitali su Ljiljana Košak, Ana Šušnjar i Ivan Masnec.

(D.P.)

Foto: Ljiljana Košak