21. svi 2018.

U Hrvatskoj je u tijeku izjašnjavanje birača o raspisivanju referenduma o promjeni izbornoga sustava i o otkazivanju Istanbulske konvencije.

Potpisivanje traje od 13. do 27. ovoga mjeseca, a za raspisivanje referenduma obje inicijative trebaju prikupiti 400.000 potpisa. Kako se prema mogućim referendumima postavila Crkva? Što znači da svećenici ne smiju oglašavati prikupljanje potpisa u crkvama, a ispred crkava se potpisi ipak prikupljaju?

Može li se u Hrvatskoj prikupiti 400.000 potpisa bez potpore Crkve? Što će se promijeniti u hrvatskom društveno-političko prostoru ako do referenduma dođe? O tim temama u emisiji Susret u dijalogu na Prvom programu Hrvatskog radija govorili su, u ponedjeljak 21. svibnja, sisački biskup Vlado Košić i novinar i kolumnist Večernjeg lista Darko Pavičić.

Košić: U takvom smo stanju da gore ne može

Biskup Košić na početku je emisije iznio mišljenje da je raspoloženja naroda u odnosu tri prema jedan u korist ovih dviju referendumskih inicijativa. “U takvom smo stanju da gore ne može, i što se tiče naših političkih predstavnika, ali i izbornog sustava i parlamenta, čiji sastav nikada nije bio ovako loš”, primijetio je sisački biskup.

“Ako uspoređujemo naš Sabor s parlamentima drugih država EU, naš je svakako najčudniji. Zastupnici ne predstavljaju narod, čak se niti ne nazivaju narodnim zastupnicima. To se nažalost ne događa i to je potrebno mijenjati”, dodao je Košić.

Darko Pavičić je rekao kako su naši ljudi izrazito politički pismeni, ali ih vladajuće elite nerijetko podcjenjuju “To se najbolje moglo vidjeti u raspravi oko Istanbulske konvencije, no ta je priča sada aktivirala i ove incijative. Silno nezadovoljstvo kulminira u ovom trenutku”, istaknuo je.

“Prošli puta je prikupljen dostatan broj potpisa, pa je manipulacijom spriječeno raspisivanje referenduma”, podsjetio je Pavičić. “Možda tako bude i sada, ali onda će treći puta uspjeti”, dodao je, izrazivši uvjerenje da se promjene koje inicijatori referenduma žele pokrenuti moraju dogoditi.

Svaka vlast koja podcjenjuje svoj narod i ne zastupa njegove interese je kad-tad osuđena na propast, zaključio je Pavičić.

Stepinac je rekao da bi bio ništarija kada ne bi osjećao bilo naroda

“HBK nikada nije povukla svoj stav o Istanbulskoj konvenciji”, odgovorio je Vlado Košić na pitanje o stajalištu Crkve prema ovim referendumskim inicijativama. “Podupiremo da se narod i naši vjernici izjasne protiv konvencije”, istaknuo je sisački biskup te dometnuo da je druga referendumska inicijativa ipak političko, a ne vjersko pitanje.

Analiziramo li našu političku situaciju, jasno je da nam je doista potrebna promjena, rekao Košić. “Biskupi su, kao i obično, oprezni i na distanci, no smiju se izjašnjavati, pa sam i ja poslao svojim župljanima pismo o inicijativi te sam je i sam potpisao”.

Košić je podupro odluku Hrvatske biskupske konferencije po kojoj potpise nije dopušteno prikupljati unutar crkava. “To nije dio liturgije, ali smatram da treba pozvati vjernike da potpišu tu inicijativu. To je na tragu onoga što je rekao bl. Alojzije Stepinac: ‘Bio bih ništarija kada ne bih osjećao bilo svojeg hrvatskog naroda'”, podsjetio je Košić.

Za Istanbulsku konvenciju imamo vjerske, a za reformu izbornog sustava ljudske i nacionalne razloge da ju podupremo, zaključio je Vlado Košić.

Pavičić: Ove inicijative pokazuju da smo sekularna država

“Hrvatska je sekularna država i to se pokazuje baš na primjeru ovih dvaju referenduma. Ovo nisu klerikalne, nego građanske incijative”, odgovorio je Pavičić na primjedbe onih čija je glavna zamjerka ovim inicijativama to što iza njih tobože stoji Crkva.

Ovdje se ne radi o Željki Markić, nego o puno dubljim, temeljnim stvarima, istaknuo je.

“Čini se da su biskupi, kako to kaže i mons. Košić, oprezni, no i situacija s Istanbulskom konvencijom je pokazala da moraju biti rezulutni. Sjetimo se što se događalo s Istanbulskom konvencijom: HBK se izjasnila, no kada su krenule one glavne rasprave i kada je kroz nespretni intervju predsjednik HBK nastupio pomirljivo prema vlasti, stekao se dojam da biskupi podržavaju interpretativnu izjavu, koja je također upitna”, dodao je Pavičić.

Nakon toga biskupi su se ponovno jasno izjasnili, objasnio je Pavičić, a Košić dometnuo da su neki biskupi i prije izjave HBK izrazili svoju podršku referendumskoj inicijativi Narod odlučuje.

“Crkva nije strukturirana kao vojska, a svaki biskup mora postupati po svojoj savjesti i neće napraviti nikakavu pogrešku pozovu li ljude na poptpisivanje te inicijative. No ne moraju svi biskupi niti isto razmišljati. Većina biskupa koji su sada u episkopatu pamte promjenu sustava iz komunističkog u demokratski. Da se tada razmišljalo i kalkuliralo hoće li se povući ovaj ili onaj potez, pitanje je bi li se demokratske promjene u Hrvatskoj dogodile tako kako su se dogodile”, istaknuo je Darko Pavičić.

Mrzljak: Svi načelnici trebali bi omogućiti prikupljanje potpisa u svojim mjestima

U emisiji je emitirana i ekskluzivna izjava varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka.

“Mi, hrvatski biskupi, izrekli smo svoje mišljenje i dali dopuštenje da se potpisi prikupljaju pred crkvama. No svi načelnici i gradonačelnici trebali bi omogućiti nesmetano prikupljanje potpisa u svojim mjestima, i tek tada bi to bila prava demokracija. Crkva u tome prednjači i stoji iza prave demokracije u kojoj čovjek može izraziti svoj stav”, naglasio je Mrzljak.

“Dogodio se kritični trenutak u kojemu neki gradonačelnici te prostore skupo naplaćuju ili, u Rijeci, uopće ne dopuštaju da se potpisi prikupljaju u gradu”, primijetio je Darko Pavičić. “Zašto crkve ne otvore vrata 0-24 i dopuste prikupljanje potpisa i u tim gradovima?” zapitao se i zaključio: “Treba reagirati na to nasilje – ovo je, zapravo, jedna komunistička diktatura”.

“Sakralni prostor prikladno je koristiti samo za liturgiju, ne može politika ući u crkvu tako da se tamo vode političke rasprave, zato se potpisi i skupljaju ispred crkava”, rekao je Vlado Košić. “Tu su odgovorni i mediji, a crkveni je prostor na raspolaganju volonterima koji se jave župnicima i upitaju ih smiju li ondje prikupljati potpise”.

Ako smo mi vjernici kvasac i svjetlo svijeta, trebamo se izjasniti, dodao je. “To je osnovno načelo demokracije: čak i ako si protiv referenduma, daj ljudima priliku da se izjasne! Diktatorski je pristup kada lokalni šerifi u svojim sredinama zabranjuju to demokratsko pravo. Crkva i svaki čovjek koji demokratski razmišlja to podupire”, istaknuo je, nadodajući da je ova Vlada “lomila Crkvu na Istanbulskoj konvenciji”.

Emisiju možete poslušati na poveznici

(Direktno.hr/Susret u dijalogu)

Pin It on Pinterest