Župa Odra Sisačka Ispis E-mail
Utorak, 27 Srpanj 2010 10:14

ODRA SISAČKA – Sv. Antun pustinjak

Dekretom Nadbiskupskog duhovnog stola u Zagrebu od 29. kolovoza 2004. godine osnovana je kvazi-župa Sv. Antuna pustinjaka u ODRI SISAČKOJ. Kvazi-župa znači: tobože-župa, gotovo-župa, skoro-župa.

Dekretom Biskupijskog ordinarijata u Sisku od 8.7.2010. godine kvazi-župa Odra Sisačka postala je župa. Nova župa osnovana je na području dosadašnje kvazi-župe Odra Sisačka, kao i na dijelu područja župe Sv. Jurja mučenika u Maloj Gorici, te obuhvaća naselja: Odru, Žabno, Staro Pračno, Staru Drenčinu i Vurot.

Postoji zapis da je prva kapela u Odri sagrađena koncem 16. stoljeća kao zavjetna kapela. Odranin Blaž Klarić zazvao je u smrtnoj opasnosti Sv. Antuna Padovanskog, koji ga je izbavio od smrti, a on mu je 1597. godine sagradio kapelu. Godine 1897. umjesto drvene, izgrađena je zidana kapela koja i danas stoji i služi kao župna crkva. Kapelu i prostor oko nje temeljito je obnovio (2010./2011. god.) vlč. Mladen Vuk.

Odra 167a, 44000 Sisak

telefon/faks: 044/720 880