KRIŽNI PUT SISAČKE CRKVE U DOMOVINSKOM RATU |
![]() |
![]() |
Četvrtak, 29 Rujan 2011 12:55 |
Share "ŽIVOT KRIŽA" Pa da mi je i dolinom smrti proći, zla se ne bojim, jer Ti si sa mnom. (Psalam 23)
Ova izložba fotografija pokazuje župne crkve Sisačke biskupije koje su bile srušene u Domovinskom ratu; pokazuje izgled crkvi prije početka rata, kako su izgledale na kraju rata i kako iste crkve izgledaju danas.
U Domovinskom ratu od 1991. do 1995. godine veliki dio područja Sisačke biskupije bio je okupiran. U tim teškim danima je granatirano, minirano, zapaljeno, djelomično ili potpuno srušeno 15 župnih crkvi ( i jedna samostanska crkva koja je danas služi kao župna): Župna crkva Svetog Antuna Padovanskog u Bučici Župna crkva Svetog Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću Župna crkva Svete Katarine u Divuši Župna crkva Svetog Ivana Nepomuka u Glini Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Gorama Župna crkva Svetih Filipa i Jakova u Gvozdanskom Župna crkva Svetog Bartola u Hrastovici Župna crkva Presvetog Trojstva u Hrvatskoj Dubici Crkva i Samostan Svetog Antuna Padovanskog u Hrvatskoj Kostajnici Župna crkva Svetog Nikole u Hrvatskoj Kostajnici Župna crkva Svetog Antuna Padovanskog i Blažene Djevice Marije Kraljice Mira u Lasinji Župna crkva Svetog Ilije u Maji Župna crkva Ranjenog Isusa u Maloj Solini Župna crkva Svetog Lovre u Petrinji Župna crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Topuskom Župna crkva Svetog Franje Ksaverskog u Viduševcu
Crkve su srušene u kratkom vremenu, od kraja mjeseca lipnja pa do listopada 1991. godine: Glina 26. lipnja, Viduševac 16. srpnja, Maja 19. srpnja, Čuntić 26. srpnja, Gvozdansko 3. kolovoza, Divuša 3. kolovoza, Hrastovica 25. kolovoza, Mala Solina početkom rujna, Hrvatska Dubica 11. rujna, Hrvatska Kostajnica sredinom rujna, Topusko 24. rujna, Gora početkom listopada, Bučica 4. listopada, Lasinja 17. listopada, Petrinja rujan 1991 i 18. ožujka 1992. Ove župne crkve većinom su bile sagrađene početkom 18. stoljeća, sve su imale baroknu opremu: oltare, slike, propovjedaonice, klupe, imale su orgulje i odražavale su stoljetnu vjeru hrvatskog naroda i njegovu kulturu. Nakon Domovinskog rata započela je obnova župnih crkvi, ali i manjih crkvi, kapela, župnih kuća i samostana. Većina je potpuno obnovljena i samo ih još nekoliko čeka na ponovnu izgradnju.
Izložene fotografije ustupljene su od Ministarstva kulture: Uprave za kulturni razvitak, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatoskog odjela u Zagrebu i Konzervatorskog odjela u Sisku; zatim iz župnih arhiva, a čuvaju se u Uredu za kulturu Sisačke biskupije. Autori izložbe su Spomenka Jurić i Stjepan Vego.
I. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG ANTUNA PADOVANSKOG U GORNJOJ BUČICI
II. ŽUPNA CRKVA I SAMOSTAN BOGU POSVEĆENI U ČAST SVETOG ANTUNA PADOVANSKOG U HRVATSKOM ČUNTIĆU
III. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETE KATARINE U DIVUŠI
IV. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG IVANA NEPOMUKA U GLINI
V. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U GORAMA
VI. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETIH FILIPA I JAKOVA U GVOZDANSKOM
VII. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG BARTOLA U HRASTOVICI
VIII. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST PRESVETOG TROJSTVA U HRVATSKOJ DUBICI
IX. CRKVA I SAMOSTAN BOGU POSVEĆENI U ČAST SVETOG ANTUNA PADOVANSKOG U HRVATSKOJ KOSTAJNICI
X. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG NIKOLE U HRVATSKOJ KOSTAJNICI
XI. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG ANTUNA PADOVANSKOG I BLAŽENE DJEVICE MARIJE KRALJICE MUČENIKA U LASINJI
XII. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG ILIJE PROROKA U MAJI
XIII. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST RANJOG ISUSA U MALOJ SOLINI
XIV. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG LOVRE U PETRINJI
XV. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST POHODA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U TOPUSKOM
XVI. ŽUPNA CRKVA BOGU POSVEĆENA U ČAST SVETOG FRANJE KSAVERSKOG U VIDUŠEVCU
* Izgled crkvi prije Domovinskog rata, nakon rušenja u Domovinskom ratu i danas |