Pozdravni govor na Kvirinovo Ispis E-mail
Ponedjeljak, 04 Lipanj 2018 15:33

Mons. Vlado Košić, biskup sisački

Pozdravni govor na Kvirinovo

Sisak, bazilka Sv. Kvirina, 4. lipnja 2018.

Dragi vjernici, Siščani i hodočasnici,

Dragi predstavnici civilnih, vojnih i redarstvenih vlasti državne, županijske i gradske razine, gosp. župane, gđo gradonačelnice, gradonačelnici i načelnici općina u Sisačkoj biskupiji i dragi gosti iz Mađarske /Szombathely-a,

Dragi članovi KUD-ova s područja naše Biskupije, dragi vatrogasci i lovci,

Dragi provincijale franjevaca Kapucina,

Dragi monsignori, kanonici Prvostolnog Kaptola zagrebačkog i Stolnog Kaptola Sv. Križa, dragi svećenici,

Dragi rektore Malog sjemeništa u Zagrebu,

Dragi naši đakoni, dragi bogoslovi i sjemeništarci,

Drage časne sestre, draga provincijalna glavarice sestara Milosrdnica,

Sve vas pozdravljam, a osobito – i u svoje i vaše ime – naše biskupe:

mons. Vjekoslava Hujzjaka, bjelovarsko-križevačkog biskupa, mons. Juru Bogdana, vojnog biskupa, pomoćne zagrebačke biskupe: mons. Ivana Šaška i mons. Miju Gorskog, te na poseban način predvoditelja našega današnjeg slavlja đakovačko-osječkog nadbiskupa mons. Đuru Hranića!

Pozdravljam i Laudato TV te gledatelje koji su s nama povezani!

Osobitost ovogodišnjeg Kvirinova je što je naša procesija od Katedrale do Bazilike krenula od kipa bl. Alojzija Stepinca koji je postavljen na njegov 120-i rođendan.

Zanimljivo je kako sv. Kvirina i bl. Alojzija povezuje – ne samo naša procesija – nego i život, zalaganje za Crkvu i mučeništvo. I mi danas trpimo zbog svoje vjere, ali smo na to i ponosni, da možemo nešto za ime Isusovo i trpjeti.

Neka zagovor sv. Kvirina pomogne svima nama koji smo okupljeni danas na ovom slavlju da poput svetih pastira hrabro svjedočimo svoju ljubav prema Gospodinu Isusu i neustrašivo se zalažemo za boljitak naše Domovine!

Dragi nadbiskupe Đuro, dobro nam došao, molim Te predvodi ovo naše slavlje!