Ruže sv. Elizabete za siromašne u Sisku

Ponedjeljak, 20 Studeni 2017

Mjesno bratstvo Franjevačkog svjetovnog reda Sisak koji djeluje u župi sv. Josipa Radnika u Sisku povodom blagdana sv. Elizabete organiziralo je 19. studenoga prodaju ruža. Poznati događaj iz života svete Elizabete s ružama bio je poticaj svjetovnim franjevcima da se organiziraju te prihodom od prodaje ruža pomognu najpotrebitijima. Ujedno je ova iznimno uspješna akcija bio odgovor na poziv pape Franje koji je upravo nedjelju 19. studenog proglasio Svjetskim danom siromašnih.

više

U službu uveden novi župnik župe Veleševec

Nedjelja, 19 Studeni 2017

U Majuru blagoslovljen bijeli križ istine

Subota, 18 Studeni 2017

Predstavljena knjiga "Komunistički progon i mučeništvo blaženoga Alojzija Stepinca"

Petak, 17 Studeni 2017

Rezultati natječaja za studentske stipendije Biskupijske zaklade „Fra Bonifacije Ivan Pavletić“

Aktualnosti

Ruže sv. Elizabete za siromašne u Sisku

Ponedjeljak, 20 Studeni 2017

U službu uveden novi župnik župe Veleševec

Nedjelja, 19 Studeni 2017
Generalni vikar Biskupije mons. Marko Cvitkušić predvodio je u nedjelju 19. studenoga u župnoj crkvi Sv. Petra u Veleševcu, misno slavlje tijekom kojeg je u službu uveo novog župnika ove župe vlč. Kristijana Krajnovića. Na početku mons. Cvitkušić pročitao je okupljenim vjernicima dekret biskupa Košića o imenovanju te prenio biskupove pozdrave novom župniku i svim župljanima.U homiliji, tumačeći prispodobu nedjeljnog Evanđelja o talentima propovjednik je podsjetio da bogati gospodar, prije nego će otići na put, povjerava svoje veliko bogatstvo svojim slugama da s njime rade i nešto zarade. „Daje im različito: sposobnijemu više, manje sposobnomu manje. Po povratku gospodar traži račun od svojih slugu. Prva dvojica su ulagali radili i stjecali. Onaj koji je primio pet talenata, stekao je radeći još pet. Onaj s dva stekao je još dva. Obojica su čuli pohvalu svoga gospodara, a za nagradu dobit će visoka mjesta u radosti svoga gospodara. Zatim je pristupio i treći koji je iz straha sakrio talenat te ga radi svoje lijenosti uopće nije koristio“, rekao je propovjednik istaknuvši zatim kako ova prispodoba govori o čovjekovom životu i smislu njegova života. „Najveći talent koji nikada i nikako ne bismo mogli zavrijediti niti zaraditi jest sam život. Bog nam ga daje besplatno, povjerava, nezasluženo. Ali to je talent s kojim valja surađivati i nešto postići“.

U Majuru blagoslovljen bijeli križ istine

Subota, 18 Studeni 2017
Spomen-ploču i bijeli križ istine za 161 mještana Majura, Mračaja, Graboštana, Stublja  i Kostrića stradalih tijekom i nakon Drugog svjetskog rata od partizana i četnika blagoslovio je, u petak 17. studenoga u Majuru (župa Hrvatska Kostajnica), generalni vikar Biskupije mons. Marko Cvitkušić.Blagoslovu su nazočili brojni domaći vjernici te članovi Udruge „Hrvatski domobran“ iz Siska, a na početku okupljene su pozdravili predsjednik Povjerenstva za označavanje stratišta Sisačko-moslavačke županije Josip Frković i načelnica Općine Majur Klementina Karanović koja je podsjetila na stradanje ovog kraja kroz povijest.Nakon blagoslova mon. Cvitkušić je u kapeli Sv. Mihaela predvodio i misu zadušnicu za ubijene, a u koncelebraciji bili su domaći župnik fra Stjepan Jambrošić i župni vikar fra Silvio Šćepanović.

Petak, 17 Studeni 2017
Nova knjiga o bl. Alojziju Stepincu „Komunistički progon i mučeništvo blaženoga Alojzija Stepinca“, autora mons. Jurja Batelje predstavljana je u četvrtak 16. studenoga u Dvorani sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu.U prepunoj dvorani predstavljanju su nazočili i sisački biskup Vlado Košić, generalni vikar Marko Cvitkušić te brojne osobe iz društvenog i političkog života Grada. Pozdravljajući okupljene biskup se osvrnuo na aktualna događanja oko postavljanja blaženikova kipa na Trgu bana Josipa Jelačića u Sisku, podsjetivši kako je njegova namjera bila da se kip postavi o 120 obljetnici njegova rođenja. „Vidio sam komentare da ni ja ni autor projekta nismo kompetentni, a upravo je zanimljivo da je Tomislav Kršnjavi autor biste Franji Kuhariću u Hrvatskom saboru. Za Sabor i brojne druge gradove poput Petrinje gdje se nalazi njegov kip sluge Božjeg Franje Kuharića on je kompetentan, ali za Sisak nije“, poručio je biskup te se još osvrnuo na novu knjigu o bl. Stepincu. „Ispred nas se nalazi jedna teška tema jer radi se o mučeništvu čovjeka koji je trpio ne samo za vrijeme života, što je u knjizi i dokazao mons. Batelja nego i nakon smrti, kada su se nad njegovim mrtvim tijelom iživljavali komunisti i UDBA. Čini mi se da su se bojali njegovih mrtvih ostataka. Ipak, njegov duh, vjera i ljubav prema nama, koji osjećamo, jači su od te mržnje koja prema njemu i svima nama koji smo s njim povezani i dalje nažalost postoji u našem društvu“.

Petak, 17 Studeni 2017
Sisački biskup Vlado Košić donio je, uz prethodno mišljenje Povjerenstva za dodjelu stipendija Biskupijske zaklade „Fra Bonifacije Ivan Pavletić“, odluku o dodjeli studentskih stipendija u akademskoj godini 2017./2018.Susret biskupa i prijatelja Zaklade sa stipendistima, te dodjela stipendija održat će se u subotu, 9. prosinca 2017. godine u 10.30 sati u Velikom Kaptolu u Sisku, na kojem trebaju prisustvovati svi studenti zbog potpisivanja Ugovora o stipendiranju.Svi stipendisti Zaklade za akademsku godinu 2017./2018. dužni su na stranicama Zaklade (POVEZNICA) ispuniti potvrdu o prihvaćanju stipendije. Molimo Vas da to učinite čim prije, a najkasnije do petka 24. studenoga.